Conference League: Στην 4αδα από το πρώτο ματς η Φιορεντίνα μετά την 4άρα στo Πόζναν!

Η Φιορεντίνα διέλυσε την Λεχ Πόζναν στην Πολωνία με 4-1 και ουσιαστικά πέρασε στα ημιτελικά του Conference League όπου είναι πιθανότερο να βρεθεί κι η Άντερλεχτ μετά το εντός έδρας 2-0 επί της Αλκμάαρ, ενώ Βασιλεία και Νις θα λύσουν τις διαφορές τους στην Κυανή Aκτή μετά το 2-2 στην Ελβετία

Διαδικαστικό χαρακτήρα έδωσε στη ρεβάνς της προσεχούς εβδομάδας στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Φιορεντίνα κερδίζοντας επί πολωνικού εδάφους την Λεχ Πόζναν με 4-1 στον πρώτο προημιτελικό του Conference League

Οι «βιόλα» που προηγήθηκαν με τον Καμπράλ νωρίς (4') παρότι ισοφαρίστηκαν (20' Bέλντε) ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Νίκο Γκονζάλες (41') και στην επανάληψη σε επτά λεπτά μέσα με τους Μποναβεντούρα (56') και Ικονέ (63') μετέτρεψαν τον επαναληπτικό στην πρωτεύουσα της Τοσκάνης σε γιορτή πρόκρισης στην 4αδα.

Κοντά στα ημιτελικά είναι και η Άντερλεχτ που νίκησε στις Βρυξέλλες την Αλκμάαρ με 2-0 χάρη σε γκολ των Μουρίνιο (22') και Ασιμμέρου (70'), ενώ όλα ανοικτά είναι στο ζευγάρι της Βασιλείας με τη Νις που ολοκληρώθηκε με 2-2 αλλά με δύο σκόρερ.

Για τους Ελβετούς άνοιξε κι ...έκλεισε το σκορ ο Αμντούνι κι ενδιάμεσα ο Μοφί ...γύρισε προσωρινά το ματς σε 1-2.

(
20' Bέλντε - 4' Καμπράλ, 41' Nίκο Γκονζάλες, 56' Μποναβεντούρα, 63' Ικονέ)

Βασιλεία – Νις 2-2
(
26' πεν., 71' Αμντούνι - 38', 45+1' Μοφί)

ΟΙ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΙ
20/4: Φιορεντίνα – Λεχ Πόζναν, Γουέστ Χαμ – Γάνδη, Άλκμααρ – Άντερλεχτ, Νις – Βασιλεία