Το ιστορικό χατ τρικ του Όρμπαν και ο ασταμάτητος Κάιπερς

Η Γάνδη διέλυσε εκτός έδρας με 4-1 τη Μπασακσεχίρ και με τον Γκιφτ Όρμπαν να πετυχαίνει ένα ιστορικό χατ τρικ.

Η Γάνδη ήταν καταιγιστική στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Μπασακσεχίρ και πήρε τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του Conference League με σκορ 4-1. Αν και το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε μείνει στο 1-1 και όλα ήταν ανοιχτά στη ρεβάνς τελικά οι Βέλγοι έκαναν περίπατο.

Μέχρι το 30', μάλιστα το παιχνίδι ήταν στο 0-0, αλλά χρειάστηκαν μόλις λίγα λεπτά για να γραφτεί ιστορία. Ο Γκιφτ Όρμπαν πέτυχε ιστορικό χατ τρικ, αφού σκόραρε στο 31', στο 32' και στο 34'. Αυτό το χατ τρικ, μάλιστα είχε και ιστορική σημασία για τον ποδοσφαιριστή, αφού έμελλε να είναι το πιο γρήγορο στην ιστορία ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Τον δείκτη του σκορ ανέβασε στο 4-0 ο Ούγκο Κάιπερς σκοράροντας στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού κάνει μία εξαιρετική χρονιά με τη Γάνδη και αυτό το τέρμα του στην Τουρκία ήταν το 20ο φετινό που πέτυχε με το βελγικό κλαμπ.