Conference League: Με γαλλική ...τορπίλη το «κίτρινο υποβρύχιο» ...ανατίναξε την Λεχ Πόζναν στο 89'!

Το τέρμα του Κοκλέν ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 90 έδωσε τη νίκη στη Βιγαρεάλ εντός έδρας επί της Λεχ Πόζναν με το χορταστικό 4-3. Ματσάρα και Σλοβάτσκο - Παρτιζάν 3-3

Επτά γκολ περιείχε το πλέον χορταστικό ματς από εκείνα που προηγήθηκαν χρονικά στην 1η αγωνιστική του Conference League.

Στο «Μαδριγάλ» η Βιγιαρεάλ ξεκίνησε νικηφόρα στον 3ο όμιλο επικρατώντας της ψυχωμένης Λεχ Πόζναν με ανατροπή και 4-3 σε ένα ματς που οι Πολωνοί το ισοφάρισαν σε 3-3 από 3-1 και το έχασαν με γκολ του Κοκλέν στο 89'!

Αντίθετα το έτερο ματς του γκρουπ Αούστρια Βιέννης - Χάποελ Μπερ Σεβά δεν είχε γκολ

Πολλά γκολ και ματσάρα και στον 4ο όμιλο όπου η Παρτιζάν έχανε 2-0, έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 22' (αποβολή Μπέλιτς) αλλά γύρισε το ματς με Ντιαμπατέ (δύο γκολ) και Γκόμες κόντρα στους Τσέχους της Σλοβάτσκο για να ισοφαριστεί στο τέλος για το 3-3, αφού δεν άντεξε...

Στον 1ο όμιλο η Μπασακσεχίρ έκανε ...πλάκα στο Εδιμβούργο με την Χαρτς κερδίζοντας την 4-0, ενώ στη Φλωρεντία η Ρίγα έκανε την έκπληξη ισοφαρίζοντας την Φιορεντίνα σε 1-1

Τέλος στον 2ο όμιλο η Άντερλεχτ νίκησε με το μίνιμουμ σκορ την Σίλκεμποργκ με πέναλτι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Conference League

1ος Όμιλος

08/09 : Χαρτς – Μπασακσεχίρ 0-4 (26' Καλντιρίμ, 67' Εντιασιμίγιε, 75' αυτ. Κίνγκσλεί, 82' Οζκάν), Φιορεντίνα - Ρίγα 1-1 (56' Μπάρακ - 74' Ίλιτς)

2ος Όμιλος

08/09: Άντερλεχτ – Σίλκεμποργκ 1-0 (81' πεν. Σίλβα), Γουέστ Χαμ - Στεάουα Βουκουρεστίου (22.00)

3ος Όμιλος

08/09: Αούστρια ΒιέννηςΧάποελ Μπερ Σεβά 0-0, Βιγιαρεάλ – Λεχ Πόζναν 4-3 (32' Τσουκβουέζε, 36' Μπαένα, 89' Κοκλέν - 2' Σκόρας, 47' πεν., 62' Ισάκ)

4ος Όμιλος

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων

08/09: Νις – Κολωνία, Σλοβάτσκο - Παρτιζάν 3-3 (5', 19' Καλαμπίσκα, 83' Κοζάκ - 47', 53' Ντιαμπατέ, 62' Γκόμες)