ΑΠΟΕΛ - Τζουργκάρντεν 3-2: Άγγιξαν το θαύμα οι Κύπριοι, αλλά έμειναν εκτός Ευρώπης (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ έφτασε κοντά στη μεγάλη ανατροπή - πρόκριση σε βάρος της Τζουργκάρντεν, αλλά παρά τη νίκη του με σκορ 3-2, έμεινε εκτός Conference League.

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε... ροντέο από το 23ο λεπτό, όταν η κυπριακή ομάδα προηγήθηκε 2-0, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν την ήττα τους στο πρώτο παιχνίδι (0-3) και να στείλουν το ματς τουλάχιστον στην παράταση.

Στο 7' ο Άντον Μάγκλιτσα και στο 23' ο Ντάνι Μπλουμ έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, αλλά ο Ελίας Άντερσον στο 68' μείωσε σε 2-1. Οι ελπίδες του ΑΠΟΕΛ αναπτερώθηκαν πέντε λεπτά αργότερα (73') όταν ο Μαρκίνιος έκανε το 3-1.

Βγήκε μπροστά ψάχνοντας το 4ο γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση και το πλήρωσε στις καθυστερήσεις, όταν ο Τζόελ Ασόρο διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Η Τζουργκάρντεν τελικά πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Conference League, αντίθετα με τον ΑΠΟΕΛ που έμεινε εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων.