Πανόραμα Conference League: Νίκησε και μπήκε στο κόλπο η Σλόβαν, διασυρμός 6-1 της Ρόμα

Στο κόλπο της πρόκρισης μπήκε η Σλόβαν Μπρατισλάβας που λύγισε 2-0 τη Λίνκολν, όμιλος στον οποίο μετέχει ο ΠΑΟΚ. Απίστευτος διασυρμός για τη Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο που ηττήθηκε με το εμφατικό 6-1 από την Μπόντο Γκλιμτ στη Νορβηγία. «Γκέλα» και για την Τότεναμ που έχασε 1-0 από τη Φίτεσε. Ισόπαλη η Ανόρθωση, τρίποντο πρόκρισης από τη Φέγενορντ. Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και τα highlights

Στο κόλπο της πρόκρισης μπήκε η Σλόβαν Μπρατισλάβας. Οι Σλοβάκοι «καθάρισαν» τη Λίνκολν 2-0 και όντες στους 4 βαθμούς και στο -2 από την Κοπεγχάγη, κυνηγούν τα δύο εισιτήρια.

Στο ματς του 8ου ομίλου η Βασιλεία επικράτησε 3-1 της Ομόνοιας και βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, μοιράζοντας τους 7 βαθμούς με την Καραμπάγκ.

Στα άλλα παιχνίδια, η Γάνδη επικράτησε 1-0 της Παρτιζάν με γκολ του Κουμς στο 59’, η Γιάμπλονετς ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Ράντερς, η Αλκμάαρ επικράτησε 1-0 την Κλουζ, όπως και η Ζόρια την ΤΣΣΚΑ Σόφιας με γκολ του Σαγιαντμανές στο 65ο λεπτό.

Μεγάλη έκπληξη έκανε στη Νορβηγία η πρωταθλήτρια Μπόντο Γκλιμτ και διέσυρε με το εμφατικό 6-1 τη Ρόμα, που της επέτρεψε να βρεθεί στην κορυφή του τρίτου ομίλου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο 20λεπτο πριν μειώσουν οι «τζιαλορόσι» στο 28’ με τον Πέρες, αλλά στην επανάληψη η ομάδα της Νορβηγίας σημείωσε άλλα τέσσερα τέρματα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της και διεύρυνε το αήττητό της.

Ούτε στην 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Conference League δεν κατάφερε η Ανόρθωση να πανηγυρίσει την παρθενική της νίκη στο 2ο γκρουπ, που θα της έδινε μία σημαντική βαθμολογική «ανάσα» στη μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Η «Κυρία» αν και προηγήθηκε 2-0 στο «ΓΣΠ» με τα τέρματα των Ντέλετιτς (25’) και Πόποβιτς (28’), είδε τη Φλόρα Ταλίν να φτάνει στην ισοφάριση και να παίρνουν τον πόντο. Στο 38’ ήρθε το 2-1 με τον Σάπινεν και στο 80’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έγραψε και το 2-2, με το οποίο οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στην τρίτη θέση του ομίλου. Για την Ανόρθωση ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος μπήκε ως αλλαγή στο 59’.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που ξεχώρισαν, η ΛΑΣΚ επιβλήθηκε 3-0 της Αλασκέρτ και έκανε ένα τεράστιο βήμα για την πρόκρισή της στον επόμενο γύρο από το πρώτο γκρουπ, ενώ η Φέγενορντ επιβλήθηκε 3-1 της Ουνιόν Βερολίνου και οδηγεί την «κούρσα» στον πέμπτο όμιλο. Την έκπληξη έκανε στην 3η αγωνιστική και η Φίτεσε που με γκολ του Βίτεκ στο 78’ νίκησε 1-0 την Τότεναμ στην Ολλανδία και σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση του 7ου γκρουπ αφήνοντας τρίτα τα «σπιρούνια».

9/12: Ομόνοια – Καϊράτ, Βασιλεία - Καραμπάγ

*Στους «16» προκρίνονται απευθείας οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση κάθε ομίλου. Οι σύλλογοι που θα εξασφαλίσουν τη δεύτερη θέση θα οδηγηθούν σε πλέι-οφ με τις ομάδες που θα τερματίσουν τρίτες στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ και οι 8 νικητές που θα προκύψουν θα περάσουν στους «16» του Κόνφερενς Λιγκ.