Europa Conference League: Πρώτο βήμα για ΑΕ Λεμεσού (1-0), «εφιάλτης» για Απόλλων (1-3)

Η ΑΕ Λεμεσού νίκησε 1-0 την Βλάζνια στο «Τσίρειο» στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League, ενώ ο Απόλλων Λεμεσού ηττήθηκε με το βαρύ 3-1 στην έδρα του από την Ζίλινα. Δείτε τι έκαναν οι πιθανοί αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων στον 3 προκριματικό γύρο. Αναλυτικά τα αποτελέσματα.

Το πρώτο και καθοριστικό βήμα για την πρόκρισή της από τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League έκανε η ΑΕ Λεμεσού. Η κυπριακή ομάδα επικράτησε 1-0 της Βλάζνια στο «Τσίρειο» και πλέον θα κληθεί να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ στη ρεβάνς στην Αλβανία για να «σφραγίσει» το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Στέφαν Σέποβιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ενώ νωρίτερα η ομάδα της Λεμεσού είχε δύο δοκάρια με Σέποβιτς (34’) και Έουλερ (42’).

Αντίθετα, «εφιαλτικό» ήταν για τον Απόλλωνα Λεμεσού το εντός έδρας παιχνίδι του κόντρα στην Ζίλινα, καθώς υπέπεσε σε πολλά και αβίαστα λάθη και έχασε τελικά με το βαρύ 3-1 από την ομάδα της Σλοβακίας - που τον φέρνει πολύ κοντά στον αποκλεισμό. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με δύο γκολ του Μπερνάτ (45’ και 51’ με πέναλτι) κι ένα του Ντούρις (5’), ενώ ο Ζράντι είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους «κυανόλευκους» (25’).

Πέραν αυτών, η Ελφσμποργκ διέλυσε με το εμφατικό 4-0 την Μιλσάμι Ορχέι που την φέρνει πιο κοντά στον 3ο προκριματικό γύρο του θεσμού αλλά και στην ΑΕΚ, σε περίπτωση βέβαια που η «Ένωση» περάσει το εμπόδιο της Βελέζ.

Στο μεταξύ, Κουόπιο και Βόρσκλα Πολτάβα αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς στη μάχη για την πρόκριση, σε ένα ζευγάρι που ο νικητής θα βρεθεί στον δρόμο του Άρη στην επόμενη φάση - σε περίπτωση πρόκρισης των «κιτρινόμαυρων».

Τέλος, η Γάνδη εξέθεσε την Βαλερένγκα με το ευρύ 4-0, με τον άλλοτε άσο του Ολυμπιακού Βάντις Οτζίτζα-Οφόε να σημειώνει (στο 56’) το ένα από τα τέσσερα τέρματα των νικητών.

Τα αποτελέσματα του 2ου προκριματικού γύρου του Europa Conference League

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ (20/7)
Ντομζάλε (Σλοβενία) - Χόνκα (Φινλανδία) 1-1, Πρίστινα (Κόσοβο) - Κόναχ'ς Κουέι Νόμαντς (Ουαλία) 4-1, Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) - Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) 0-5, Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο) - Χιμπέρνιανς (Μάλτα) 1-3