Conference League: Αντίπαλος της ΑΕΚ στο 2ο προκριματικό γύρο η Βελέζ του Μόσταρ!

Η Βελέζ του Μόσταρ νίκησε και στο δεύτερο ματς (όπως και στο πρώτο με ανατροπή...) τους Βορειοϊρλανδούς της Κόλερεϊν με 2-1 και θα τεθεί αντιμέτωπη της ΑΕΚ για τον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League στις 22 και 29 Ιουλίου.

Από την Βοσνία θα ξεκινήσει η φετινή ευρωπαϊκή διαδρομή της ΑΕΚ αφού η Βελέζ του Μόσταρ νίκησε και στο δεύτερο ματς του 1ου προκριματικού γύρου του νεοσύστατου Conference League την Κόλερειν και στην Β. Ιρλανδία.

Με ίδιο σκορ (2-1), ίδιο «σενάριο» (ανατροπή) και πρωταγωνιστή.

Πάλι τον Μπραντάο.

Στο πρώτο ματς στο «ουδέτερο», καθότι δεν είναι η έδρα της, Σαράγεβο (όπου θα υποδεχθεί και την ΑΕΚ η Βελέζ) ο Βραζιλιάνος είχε σκοράρει με δύο πέναλτι.

Στο Λούργκαν είχε ένα γκολ και μια ασιστ

H Κολερέιν άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό. Ο Γκλάκιν έβγαλε εξαιρετική σέντρα από αριστερά και ο Σέλβιν με πολύ ωραία κεφαλιά νίκησε τον Μπογκντάνοβιτς για το 1-0 που έστελνε το ματς στην παράταση.

Η Βελέζ, ωστόσο, έδιωξε τα φαντάσματα του πιθανού αποκλεισμού.

Ο Μπραντάο με εξαιρετική κίνηση και σούπερ τελείωμα στο 54ο λεπτό νίκησε τον Ντιν ισοφαρίζοντας, ενώ στο 71' ο Βραζιλιάνος έδωσε την ασίστ και ο Άντιουσιτς με ακόμη ένα τρομερό τελείωμα έκανε το 1-2.

Οι αναμετρήσεις μεταξύ Βελέζ θα διεξαχθούν στις 22 και 29/07. Η ρεβάνς στην Αθήνα.