Λεβαντόφσκι: Ο μοναδικός με δυο «καρέ» γκολ στο Champions League!

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έγινε ο πρώτος παίκτης που έκανε «καρέ» στο Champions League με δύο διαφορετικές ομάδες.

Σίγουρα ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν χρειαζόταν τα τέσσερα γκολ που σημείωσε χθες (26/11) στο Βελιγράδι, στη νίκη (0-6) της Μπάγερν εναντίον του Ερυθρού Αστέρα, για να επιβεβαιωθεί ως ...φαινόμενο.

Ο Πολωνός επιθετικός, πάντως, σημειώνοντας αυτά τα τέσσερα τέρματα, σε 14 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα (μεταξύ 53ου και 67ου λεπτού) έγινε ο πρώτος παίκτης που έκανε «καρέ» στο Champions League με δύο διαφορετικές ομάδες: την Μπάγερν (26/11) και την Ντόρτμουντ εναντίον της Ρεάλ Μαδρίτης (23/04/2013), όπως αναφέρει χαρακτηριστικά η ιταλική εφημερίδα «Gazzeta Dello Sport».

Ο «Λέβα», είναι πλέον πρώτος σκόρερ στο UCL την φετινή σεζόν με 10 γκολ, μπροστά από τον Χάλαντ (7), ενώ με 63 τέρματα είναι πέμπτος στη σχετική λίστα των σκόρερ στην ιστορία της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Και μπορεί ο Νοέμβριος να μην έχει τελειώσει ακόμα, αλλά εκείνος είναι ο μοναδικός παίκτης που έχει κιόλας πετύχει 31 γκολ σε -σχεδόν- τέσσερις μήνες!