Champions League 2019-20: Το απόλυτο Μπάγερν, Παρί και Σίτι, ελπίζει αν και τελευταίος ο Ολυμπιακός

Πώς διαμορφώνονται οι βαθμολογίες των ομίλων του φετινού Champions League, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου.

Champions League 2019-20: Το απόλυτο Μπάγερν, Παρί και Σίτι, ελπίζει αν και τελευταίος ο Ολυμπιακός

Μένουν ακόμα τρεις αγωνιστικές για να ολοκληρωθεί το παζλ των ομάδων, που θα δώσουν ραντεβού στους 16 του Champions League, αλλά και των τρίτων του κάθε oμίλου, που θα συνεχίσει στους 32 του Europa League.

Μέχρι στιγμής στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση έχουν γίνει 48 ματς και έχουν σημειωθεί 151 γκολ. Πρώτος σκόρερ είναι ο Νορβηγός Έρλινγκ Χάαλαντ της Σάλτσμπουργκ με 6 γκολ.

Σημειώνεται ότι μόλις τρεις ομάδες έχουν καταφέρει να πετύχουν το απόλυτο "3 στα 3". Η Μπάγερν Μονάχου, η Παρί Σεν Ζερμέν και η Μάντσεστερ Σίτι, οι οποίες είναι πολύ κοντά στην πρόκρισή τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ανοιχτά τα πράγματα στους υπόλοιπους ομίλους με πιθανό το ενδεχόμενο ισοβαθμίας σε πολλούς ομίλους.

Το ελληνικό ενδιαφέρον είναι στον 2ο όμιλο, όπου ο Ολυμπιακός θα κληθεί μέσα από τα επόμενα τρία παιχνίδια να εξασφαλίσει την ευρωπαϊκή του συνέχεια στο Europa League, με την κατάληψη της 3ης θέσης. Αυτό θα συμβεί αν κερδίσει την τελευταία αγωνιστική τον Ερυθρό Αστέρα, σε περίπτωση που η σερβική και η ελληνική ομάδα δεν πάρουν ως τότε βαθμό. Αν ο Αστέρας πάρει έναν βαθμό παραπάνω από τον Ολυμπιακό, τότε θα χρειασθεί νίκη με 2-0, αν πάρουν δυο παραπάνω, το τελευταίο ματς θα είναι αδιάφορο.

Αναλυτικά η κατάσταση

1oς όμιλος

Αποτέλεσματα

Πρώτη αγωνιστική

Κλάμπ Μπρίζ-Γαλατάσαραι 0-0

Παρί Σεν Ζερμέν-Ρεάλ Μαδρίτης 3-0

Δεύτερη αγωνιστική

Ρεάλ Μαδρίτης-Κλάμπ Μπρίζ 2-2

Γαλατάσαραι-Παρί Σεν Ζερμέν 0-1

Τρίτη αγωνιστική

Γαλατάσαραι-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

Κλαμπ Μπριζ-Παρί Σεν Ζερμέν 0-5

Το πρόγραμμα

6/11:Ρεάλ Μαδρίτης-Γαλατάσαραι

6/11:Παρί Σεν Ζερμέν-Κλάμπ Μπρίζ

Πέμπτη αγωνιστική

26/11:Ρεάλ Μαδρίτης-Παρί Σεν Ζερμέν

26/11:Γαλατασαραι-Κλαμπ Μπριζ

Έκτη αγωνιστική

11/12:Κλαμπ Μπριζ-Ρεάλ Μαδρίτης

11/12Παρί Σεν Ζερμέν--Γαλατασαράι

Βαθμολογία

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα

Πρώτη αγωνιστική

18/09:Ολυμπιακός-Τότεναμ 2-2

18/09:Μπάγερν-Ερυθρός Αστέρας 3-0

Δεύτερη αγωνιστική

1/10:Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 3-1

1/10:Τότεναμ-Μπάγερν 2-7

Τρίτη αγωνιστική

22/10:Ολυμπιακός-Μπάγερν 2-3

22/10:Τότεναμ-Ερυθρός Αστέρας 5-0

Το πρόγραμμα

6/11:Μπάγερν-Ολυμπιακός

6/11:Ερυθρός Αστέρας-Τότεναμ

Πέμπτη αγωνιστική

26/11:Τότεναμ-Ολυμπιακός

26/11:Ερυθρός Αστέρας-Μπάγερν Μονάχου

Έκτη αγωνιστική

11/12:Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας

11/12:Μπάγερν-Τότεναμ

Βαθμολογία

TΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα

Πρώτη αγωνιστική

18/09 Σαχτάρ Ντόνετσκ-Μάντσεστερ Σίτι 0-3

18/09 Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Αταλάντα 4-0

Δεύτερη αγωνιστική

1/10 Αταλάντα-Σαχτάρ 1-2

1/10 Μάντσεστερ Σίτι-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-0

Τρίτη αγωνιστική

22/10 Μάντσεστερ Σίτι-Αταλάντα 5-1

22/10Σαχτάρ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-2

Το πρόγραμμα

6/11Αταλάντα-Μάντσεστερ Σίτι

6/11Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Σαχτάρ

Πέμπτη αγωνιστική

26/11 Μάντσεστερ Σίτι-Σαχτάρ Ντόνετσκ

26/11 Αταλάντα-Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Έκτη αγωνιστική

11/12 Σαχτάρ-Αταλάντα

11/12 Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Μάντσεστερ Σίτι

Βαθμολογία

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα

Πρώτη αγωνιστική

18/09 Ατλέτικο Μαδρίτης-Γιουβέντους 2-2

18/09 Λεβερκούζεν-Λοκομοτίβ Μόσχας 1-2

Δεύτερη αγωνιστική

1/10 Λοκομοτίβ Μόσχας-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2

1/10 Γιουβέντους-Λεβερκούζεν 3-0

Τρίτη αγωνιστική

22/10 Γιουβέντους-Λοκομοτίβ Μόσχας 2-1

22/10 Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεβερκούζεν 1-0

Επόμενη αγωνιστική

6/11 Λοκομοτίβ Μόσχας-Γιουβέντους

6/11 Λεβερκούζεν-Ατλέτικο Μαδρίτης

Το πρόγραμμα

26/11 Γιουβέντους-Ατλέτικο Μαδρίτης

26/11 Λοκομοτίβ Μόσχας-Λέβερκούζεν

Έκτη αγωνιστική

11/12 Ατλέτικο Μαδρίτης-Λοκομοτίβ Μόσχας

11/12 Λεβερκούζεν-Γιουβέντους

Βαθμολογία

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα

Πρώτη αγωνιστική

17/09 Σάλτσμπουργκ-Γκενκ 6-2

17/09 Νάπολι-Λίβερπουλ 2-0

Δεύτερη αγωνιστική

2/10 Γκένκ-Νάπολι 0-0

2/10 Λίβερπουλ-Σάλτσμπουργκ 4-3

Τρίτη αγωνιστική

23/10 Γκενκ-Λίβερπουλ 1-4

23/10 Σάλτσμπουργκ-Νάπολι 2-3

Το πρόγραμμα

5/11 Λίβερπουλ-Γκενκ

5/11 Νάπολι-Σάλτσμπουργκ

Πέμπτη αγωνιστική

27/11 Γκένκ-Σάλτσμπουργκ

27/11 Λίβερπουλ-Νάπολι

Έκτη αγωνιστική

10/12 Νάπολι-Γκενκ

10/12 Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ

Βαθμολογία

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα

Πρώτη αγωνιστική

17/09 Ίντερ-Σλάβια Πράγας 1-1

17/09 Ντόρτμουντ-Μπαρτσελόνα 0-0

Δεύτερη αγωνιστική

2/10 Σλάβια Πράγας-Ντόρτμουντ 0-2

2/10 Μπαρτσελόνα-Ίντερ 2-1

Τρίτη αγωνιστική

23/10 Σλάβια Πράγας-Μπαρτσελόνα 1-2

23/10 Ίντερ-Ντόρτμουντ 2-0

Το πρόγραμμα

5/11 Μπαρτσελόνα-Σλάβια Πράγας

5/11 Ντόρτμουντ-Ίντερ

Πέμπτη αγωνιστική

27/11 Σλάβια Πράγας-Ίντερ

27/11 Μπαρτσελόνα-Ντόρτμουντ

Έκτη αγωνιστική

10/12 Ντόρτμουντ-Σλάβια Πράγας

10/12 Ίντερ-Μπαρτσελόνα

Βαθμολογία

ΕΒΔΟΜΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα

Πρώτη αγωνιστική

17/09 Λιόν-Ζενίτ 1-1

17/09 Μπενφίκα-Λειψία 1-2

Δεύτερη αγωνιστική

2/10 Ζενίτ-Μπενφίκα 3-1

2/10 Λειψία-Λιόν 0-2

Τρίτη αγωνιστική

23/10 Λειψία-Ζενίτ 2-1

23/10 Μπενφίκα-Λιόν 2-1

Το πρόγραμμα

5/11 Ζενίτ-Λειψία

5/11 Λιόν-Μπενφίκα

Πέμπτη αγωνιστική

27/11 Ζενίτ-Λιόν

27/11 Λειψία-Μπενφίκα

Έκτη αγωνιστική

10/12 Μπενφίκα-Ζενίτ

10/12 Λιόν-Λειψία

Βαθμολογία

ΟΓΔΟΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα

Πρώτη αγωνιστική

17/09 Άγιαξ-Λιλ 3-0

17/09 Τσέλσι-Βαλένθια 0-1

Δεύτερη αγωνιστική

2/10 Βαλένθια-Άγιαξ 0-3

2/10 Λιλ-Τσέλσι 1-2

Τρίτη αγωνιστική

23/10 Άγιαξ-Τσέλσι 0-1

23/10 Λιλ-Βαλένθια 1-1

Το πρόγραμμα

5/11 Τσέλσι-Άγιαξ

5/11 Βαλένθια-Λιλ

Πέμπτη αγωνιστική

27/11 Βαλένθια-Τσέλσι

27/11 Λιλ-Άγιαξ

Έκτη αγωνιστική

10/12 Άγιαξ-Βαλένθια

10/12 Τσέλσι-Λιλ

Βαθμολογία

Το «ΦΩΣ» στην πόρτα σας και στον υπολογιστή σας