Άγιαξ - ΑΠΟΕΛ 2-0: Ο «Αίας» απέκλεισε και τους Κύπριους (highlights)

Μετά τον ΠΑΟΚ ο Άγιαξ απέκλεισε και τον ΑΠΟΕΛ παίρνοντας το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League.

Το έργο του ΑΠΟΕΛ απέναντι στον Άγιαξ ήταν εξαρχής δύσκολο μιας και οι Ολλανδοί είχαν τον τίτλο του φαβορί.

Champions League: Πότε θα γίνει η κλήρωση των ομίλων - Ποιοι οι υποψήφιοι αντίπαλοι του Ολυμπιακού

Μετά το 0-0 στην Κύπρο ο «Αίας» νίκησε εντός έδρας με 2-0 και εξασφάλισε την παρουσία του στους ομίλους του Champions League.

Τα αποτελέσματα των play-off του Champions League

Από την αρχή της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Αλβάρες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο καθώς ο Άγιαξ κρατούσε την κατοχή της μπάλας, πιέζοντας για το 2-0.

Στο 50' ο Χούντελαρ χρίστηκε σκόρερ, ωστόσο ο διαιτητής της συνάντησης με τη βοήθεια του VAR καταλόγισε οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά οι Ολλανδοί δεν πτοήθηκαν και στο 73' διπλασίασαν τα τέρματα τους χάρη σε άπιαστο σουτ του Τάντιτς.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Βέλτμαν, Αλβάρεζ (89' Μάριν), Νέρες, Χούντελαρ, Τάντιτς, Μπλιντ, Μαρτίνεζ, Ζίγιεχ (87' Ντε Βιλτ), Ντεστ, Ταλιαφίκο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μερκής, Ιωάννου, Μιχαΐλοβιτς, Ζοαζίνιο, Σόουζα, Μάτιτς (78′ Χαλένιους), Μπέζιακ, Τάμαρι (72′ Βιντιγκάλ), Γιάκολιτς (64′ Ντε Βινσέντι), Πάβλοβιτς.