Champions League: Προκρίσεις-θρίλερ για Ερυθρό Αστέρα και Ντιναμό Ζάγκρεμπ (highlights)

Ο Ερυθρός Αστέρας και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ εξασφάλισαν την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Οι πρώτοι αγώνες ήταν καθοριστικοί και στις δύο αναμετρήσεις. Οι Σέρβοι μετά το 2-2 με την Γιουνγκ Μπόις στην Ελβετία, ήρθαν ισόπαλοι 1-1 και πέρασαν χάρη στο εκτός έδρας γκολ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 59' με τον Βουκάνοβιτς, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Ελ Φαρντού Μπεν Ναμπουχάν στο 82'. Ο Ερυθρός Αστέρας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς ο Τομανέ αποβλήθηκε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με 2η κίτρινη κάρτα.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπόριαν Ντεγκενέκ, Κάνιας, Βουκάνοβιτς (82’ Ίβανιτς), Γκόμπελιτς, Γιόβανσιτς, Ρόντιτς, Μιλούνοβιτς, Μάριν, Γκαρσία (69’ Μπεν), Μποάκι (60’ Τομανέ)

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: Φον Μπαλμούς, Σέρενσεν, Ζέζιγκερ (52’ Φάσναχτ), Σιέρο (65’ Σουλεϊμάνι), Νγκαμελέ, Ασαλέ (65’ Ορό), Ενσαμέ, Εμπίσερ, Γιάνκο, Λοτομπά, Λουστενμπέργκερ

H Ντιναμό Ζάγκρεμπ πήρε 1-1 στην έδρα της Ρόζενμποργκ κι επιστρέφει στους ομίλους του Champions League μετά από τρία χρόνια.

Στο 11’ o Ακιντόλα έκανε το 1-0. Στο 71’ ο Γκόιακ με σουτ έξω από την περιοχή, διαμόρφωσε το 1-1.

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ: Χάνσεν, Χέντεσταντ (84’ Σεϊντέ), Μέλινγκ, Ρεγκίνιουσεν, Γένσεν, Κόνραντσεν, Χόβλαντ, Λουντεμό (74’ Τρόντσεν), Ακιντόλα (74’ Ντε Λάνλαϊ), Αντεγκμπένρο, Σέντερλουντ

ΝΤΙΝΑΜΟ: Λιβάκοβιτς, Αντεμί, Λέοβατς, Όρσιτς (81’ Ατιεμβέν), Ντιλαβέρ, Πέριτς, Στοϊάνοβιτς, Μορο, Πέτκοβιτς, Χαΐροβιτς (66’ Γκόιακ), Όλμο (90+2’ Γκαβράνοβιτς)