Στα πλέι οφ του Champions League o Άγιαξ, 3-2 τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κάνει το θαύμα, παρότι προηγήθηκε 0-1 στο Άμστερνταμ απέναντι στον Άγιαξ. Οι Ολλανδοί επικράτησαν 3-2 και σε συνδυασμό με το 2-2 της Τούμπας προκρίθηκαν στα πλέι οφ του Champions League.

Αντίθετα, η ελληνική ομάδα θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία στα προκριματικά του Europa League (Σλόβαν Μπρατισλάβας - Ντάντλακ).

Άγιαξ - ΠΑΟΚ 3-2: Tα highlights του αγώνα

Στο 23' ο Μπίσεσβαρ με ένα εξαιρετικό σουτ άφησε άγαλμα τον Ονανά, κάνοντας το 0-1, σκορ το οποίο κράτησε ο Πασχαλάκης 32ο λεπτό όταν απέκρουσε πέναλτι του Τάντιτς!

Όλα πήγαιναν πρίμα για την ελληνική ομάδα και δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (43'), δέχθηκε την ψυχρολουσία. Νέο πέναλτι για τον Αίαντα, με τον Σέρβο να νικά αυτή τη φορά τον Πασχαλάκη και να ισοφαρίζει.

Το όνειρο για τον ΠΑΟΚ χάθηκε μέσα σε 6 λεπτά στην επανάληψη. Στο 79'ο Ταλιαφίκο με κεφαλιά έκανε το 2-1 και στο 85' ο Τάντιτς έκανε το 3-1. Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Δικέφαλος του Βορρά, ήταν να μειώσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπίσεσβαρ.

ΑΓΙΑΞ (4-3-3): Ονάνα 6- Μαζραουί 6 Φέλτμαν 7 Μαρτίνες 6 Ταλιαφίκο 7- Μάριν 6 (46’ Ντεστ 6) Φαν ντε Μπέεκ 7 (89’ Ντε Βιτ) Μπλιντ 7- Ζίγιετς 9 Νέρες 7 (77’ Χούντελααρ 6) Τάντιτς 8.

ΠΑΟΚ (4-4-2): Πασχαλάκης 9– Μάτος 6 Βαρέλα 6 Κρέσπο 7 Γιαννούλης 6– Ζαμπά 6 (71’ Λημνιός 6) Εσίτι 6 (82’ Μίσιτς) Ελ Καντουρί Μπίσεσβαρ 8 – Πέλκας 7 (60’ Σβιντέρσκι 6) Άκπομ 6.