Η Μπάγερν 2-0 την ΑΕΚ για το Youth League

Οι Νέοι της Μπάγερν με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν με  2-0 της ΑΕΚ για τo Youth League.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» πιέστηκαν στην αρχή αλλά ο Γκίνης κράτησε το «0» στην άμυνα σε δύο σημαντικές φάσεις στο 9' και στο 13'. Στο 35΄η πρώτη απειλή της ΑΕΚ όμως ο Φριχτλ μπλόκαρε την κεφαλιά Χριστόπουλου. Δύο λεπτά πριν λήξει το ημίχρονο, ο Τάμπα με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έτσι χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ να προηγηθεί.

Στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν μπήκε αποφασισμένη να πάρει το ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 49'με τον Τσίλα. Η ΑΕΚ έψαξε την απάντηση, όμως ο Πατρινός στο 63' αστόχησε σε τετ-α-τετ. Εν τέλει στο 82'ο Τσίρκζεε διαμόρφωσε το τελικό 2-0 υπέρ των «Βαυαρών».

Η αρχική ενδεκάδα της ΑΕΚ Κ19:

ΑΕΚ (Γιώργος Σίμος): Γκίνης, Σταμούλης, Τσιβελεκίδης, Μπογκντάνι, Μπούσης, Τάμπας (88' Σταμάτης), Τσέλιος (61' Αρβανίτης), Μπότος, Μαχαίρας (76' Μαλισσόβας), Μάρκου (61' Πατρινός), Χριστόπουλος (88' Οικονομίκος)