Champions League: Στα προημιτελικά η Ντόρτμουντ, 2-0 την Αϊντχόφεν

Η Ντόρτμουντ νίκησε 2-0 την Αϊντχόφεν στον μεταξύ τους αγώνα ρεβάνς στη Γερμανία (σ. 1-1 το πρώτο παιχνίδι) και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Champions League.

Την παρουσία της στα προημιτελικά του Champions League εξασφάλισε η Ντόρτμουντ.

Οι Βεστφαλοί νίκησαν 2-0 στη Γερμανία την Αϊντχόφεν στον μεταξύ τους αγώνα ρεβάνς για τη φάση των «16» της διοργάνωσης και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στην Ολλανδία ήταν αυτοί που πήραν το «εισιτήριο» για την 8άδα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο τρίτο λεπτό της συνάντησης άνοιξαν το σκορ με το γκολ του Τζέιντον Σάντσο από ασίστ του Γιούλιαν Μπραντ. Οι Ολλανδοί από την πλευρά τους, προσπάθησαν εν συνεχεία να αντιδράσουν και να απαντήσουν, ωστόσο έβλεπαν τις επιθετικές τους προσπάθειες να περνούν ανεκμετάλλευτες τόσο κατά τη διάρκεια του πρώτου όσο και του δευτέρου ημιχρόνου.

Έτσι, φτάσαμε στο 95’ όταν ο Μάρκο Ρόις πέτυχε και το 2-0 των Βεστφαλών και «σφράγισε» την πρόκρισή τους στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, δίνοντας παράλληλα το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στις τάξεις του γερμανικού συλλόγου.