Champions League: Η Μπάγερν νικήτρια στην «τιτανομαχία» με τη Γιουνάιτεντ (highlights)

Η Μπάγερν νίκησε 4-3 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Μόναχο στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου του Champions League. Καταιγιστική η Άρσεναλ, 4-0 την Αϊντχόφεν. Ισόπαλη 1-1 η Ίντερ με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Η Μπάγερν ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια στην «τιτανομαχία» με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Μόναχο, στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου του Champions League. Οι Βαυαροί κέρδισαν 4-3 τους «κόκκινους διαβόλους» και ξεκίνησαν με τον ιδανικότερο τρόπο την πορεία τους στο γκρουπ, ενώ, παράλληλα, διεύρυναν και το εντός έδρας αήττητό τους στις αναμετρήσεις τους κόντρα στην αγγλική ομάδα.

Η Γιουνάιτεντ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο τρίτο λεπτό φλέρταρε με το γκολ, αλλά τόσο ο Πελίστρι όσο και ο Έρικσεν δεν κατάφεραν να νικήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Ούλραϊχ. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους. Το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Ονάνα σε σουτ του Σανέ στο 28’ έδωσε την ευκαιρία στην Μπάγερν να ανοίξει το σκορ και να κάνει το 1-0, ενώ μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα (32’) οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γκνάμπρι.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης (49’) η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μείωσε σε 2-1 με γκολ του Χόιλουντ, που ήταν και το παρθενικό του στο σύλλογο, ωστόσο τα χαμόγελα στο «στρατόπεδο» της αγγλικής ομάδας δεν κράτησαν πολύ. Στο 53’ η Μπάγερν κέρδισε πέναλτι (σ. χέρι του Έρικσεν) και ο Κέιν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 ενώ στο 56’ οι Βαυαροί είχαν και δοκάρι με σουτ του Σανέ. Στο 88’ ο Κασεμίρο μείωσε σε 3-2 για τη Γιουνάιτεντ και στο 92’ ο Τελ έκανε το 4-2 για την Μπάγερν, ενώ το 95’ ο Κασεμίρο διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Στον 2ο όμιλο Σεβίλλη και Λανς αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 στην Ανδαλουσία και μοιράστηκαν από έναν βαθμό, ενώ η Άρσεναλ έκανε πάρτι στο Λονδίνο και διέλυσε την Αϊντχόφεν με το εμφατικό 4-0.

Στο 3ο γκρουπ η Νάπολι επιβλήθηκε 2-1 της Μπράγκα στην Πορτογαλία, χάρη στο αυτογκόλ του Νιακατέ στο 88’.

Τέλος στον 4ο όμιλο, η περσινή φιναλίστ του Champions League, Ίντερ, αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, την ώρα που η Σάλτσμπουργκ έφευγε με το τρίποντο από τη Λισαβόνα νικώντας 2-0 την Μπενφίκα.