Ch. League: «Πικρός» αποκλεισμός για Άρη Λεμεσού - Στην παράταση η Μόλντε, στα πέναλτι η Κοπεγχάγη

Όχι μόνο δεν κατάφερε ο Άρης Λεμεσού να ανατρέψει το 1-2 του πρώτου αγώνα, αλλά ηττήθηκε και στην Κύπρο (0-1) από την Ρακόβ Τσεστόχοβα, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τα πλέι οφ του Champions League

Oι Πολωνοί με πρωταγωνιστή τον Κοβάσεβιτς και σκόρερ τον Τούντορ νίκησαν 1-0 και βρίσκονται ένα βήμα από τους ομίλους του Champions League. Η κυπριακή ομάδα κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο (9-0 τελικές), αλλά στάθηκε άτυχος στο δοκάρι του Στεπίνσκι στις καθυστερήσεις. Πλέον ο Άρης θα παίξει με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στα πλέι οφ του Europa League.

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στην Πράγα, ανάμεσα στην Σπάρτα και την Κοπεγχάγη. Το πρώτο ματς είχε τελειώσει χωρίς γκολ και μπήκαν όλα στη ρεβάνς. 1-1 τελείωσε η κανονική διάρκεια και στην παράταση οι δύο ομάδες σημείωσαν άλλα 4 γκολ (από δύο). Το τελικό 3-3 και στον έξτρα χρόνο, οδήγησε τις δύο ομάδες στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Δανοί ήταν πιο εύστοχοι και πήραν την... χιτσκοκική πρόκριση.

Το μαγικό ταξίδι των ερασιτεχνών της Κλάκσβικ στο Champions League σταμάτησε στη Νορβηγία, όπου η Μόλντε χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να κερδίσει 2-0 και να ανατρέψει την ήττα της (1-2) στο πρώτο παιχνίδια στα Νησιά Φερόε.

Εύκολο έργο μετά και τη νίκη στη Μπρατισλάβα στο πρώτο ματς, είχε η Μακάμπι Χάιφα, η οποία επικράτησε της Σλόβαν και στο δεύτερο παιχνίδι στο Ισραήλ με σκορ 3-1 και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Champions League με συνολικό σκορ 5-2.