3ος προκριματικός γύρος Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για Ρέιντζερς και Μακάμπι Χάιφα!

Η Ρέιντζερς νίκησε στη Γλασκώβη την Σερβέτ (των 10 παικτών) με 2-1, ενώ με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε κι η Μακάμπι Χάιφα της Σλόβαν Μπρατισλάβας στην Σλοβακία!

Με προβάδισμα πρόκρισης αφού επικράτησαν στο γκολ (όπως κι ο Παναθηναϊκός επί της Μαρσέιγ) ολοκληρώθηκαν τα άλλα δύο ματς του «μονοπατιού» του μη πρωταθλητών στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League

Ωστόσο τόσο η Ρέιντζερς, όσο και η Μακάμπι Χάιφα επικράτησαν 2-1 των Σερβέτ και Σλόβαν Mπρατισλάβας, αντίστοιχα

Στη Γλασκώβη και το «Άιμπροξ» οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν 2-0 στο τέταρτο με τους Ταβερνιέ (6΄) και Ντέσερς (15΄) αλλά οι Ελβετοί μείωσαν με τον Μπεντίτ (44').

Οι μαχητικοί φιλοξενούμενοι κράτησαν παρότι από το 60' έπαιζαν με 10 λόγω αποβολής του Ντουλίν.

Νίκη με το ίδιο σκορ πανηγύρισε και η Μακάμπι Χάιφα, η οποία επικράτησε στην Σλοβακία κι έχει το «πάνω χέρι» ενόψει της ρεβάνς στο Ισραήλ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Πιερό στο 5΄, προτού η ομάδα του Κυριάκου Σαββίδη (έπαιξε 75 λεπτά) ισοφαρίσει επτά λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Σεκ.

Η απάντηση ωστόσο των Ισραηλινών ήταν άμεση, με τον Σαμπά να τους χαρίζει ξανά το προβάδισμα και στο 15΄και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.