Champions League: Καθάρισε η Αϊντχόφεν, προβάδισμα η Κλάσβικ

Η Αϊντχόφεν έκανε επίδειξη ισχύος και νίκησε την Στουρμ Γκρατς με 4-1, ενώ η Κλάσβικ νίκησε με ανατροπή την Μόλντε με 2-1

Στον πρώτο αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, η Αϊντχόφεν έκανε επίδειξη ισχύος και νίκησε την Στουρμ Γκρατς με 4-1. Οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ στο 4’ με τον Μπαμπάντι και στο 22’ ο Ντε Γιόνγκ διπλασίασε τα τέρματα.

Ο ίδιος παίκτης στο 32’ πέτυχε το 3-0, αλλά στο 40’ ο Στάκνοβιτς μείωσε για τους Αυστριακούς σε 3-1 και με το σκορ αυτό έληξε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τέταρτο γκολ με τον Σανγκαρέ (73’) και διαμορφώθηκε έτσι το τελικό 4-1.

Σε άλλο ματς, η Κλάσβικ ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και νίκησε την Μόλντε με 2-1. Στο 48’ ο Έικρεμ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και στο 65’ ο Φρεντέρικσμπεργκ ισοφάρισε σε 1-1. Ο ίδιος παίκτης στο 86’ έγραψε μέσα σε πανηγυρισμούς το 2—1.