2oς προκριματικός Champions League: «Εξάσφαιρη» πρόκριση η Κοπεγχάγη, με άγχος η Γαλατά Σαράι!

Η Γαλατασαράι αγχώθηκε με την Ζάλγκιρις Βίλνιους αλλά επικράτησε 1-0 και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, όπως και η Κοπεγχάγη που συνέτριψε 6-3 την Μπρέινταμπλικ

Σκούρα τα βρήκε αλλά κατάφερε να προκριθεί στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League η Γαλατασαράι!

Η τούρκικη ομάδα κατάφερε να λυγίσει τη Ζαλγκίρις Βίλνιους με 1-0 και λυτρωτή τον Μέρτενς παίρνοντας το εισιτήριο μετά και το 2-2 του πρώτου αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Την άμυνα των φιλοξενούμενων ...ξεκλείδωσε στο 31ο λεπτό ο Μέρτενς από ασίστ του Ακτούρκογλου με τρομερή οβίδα στην κίνηση!

Στην επανάληψη η Γαλατασαράι έπαιξε πιο αμυντικά αφού δεν ήθελε να την πατήσει όπως στο πρώτο ματς στη Λιθουανία.

Για τους Τούρκους έπαιξε και ο Μπακαμπού, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 79ο λεπτό στη θέση του σκόρερ, Ντρις Μέρτενς.

Η Γαλατά θα παίξει στον 3ο προκριματικό με την Ολίμπια Λουμπλιάνας.

Στο άλλο ματς, η Κοπεγχάγη διέλυσε με 6-3 την Μπρέινταμπλικ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση με συνολικό σκορ 8-3.

Ο Σβάνθορσον μόλις στο 9’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους που μάλλον νόμιζαν πως μπορούν να διεκδικήσουν κάτι. Η χαρά τους, όμως, κράτησε για λίγο αφού η Κοπεγχάγη όχι απλά έκανε την ανατροπή αλλά έφτασε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 4-1 με ένα ξέσπασμα από το 33’ ως το 45’+1’, με τους Γκονσάλβες, Αχούρι, Λάρσον και Όσκαρσον να βρίσκουν δίχτυα.

Ο Όσκαρσον βρήκε ξανά δίχτυα στο 47’ για το 5-1, με την Μπρέινταμπλικ να μειώνει στο σκορ τέσσερα λεπτά μετά με τον Στέιντορσον. Ο Όσκαρσον στο 56’ έγραψε το 6-2, πετυχαίνοντας παράλληλα χατ-τρικ, με τον Γκουνλάουγκσον στο 75΄να μειώνει και να διαμορφώνει το τελικό 6-3.

Η Κοπεγχάγη θα συναντήσει την Σπάρτα Πράγας στον 3ο προκριματικό σε ένα πολύ δυνατό ζευγάρι!