Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Aστάνα 4-0: Ετοιμάζονται για την ΑΕΚ οι Κροάτες

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ επικράτησε της Αστάνα με 4-0 και ουσιαστικά ετοιμάζεται για τις αναμετρήσεις με την ΑΕΚ στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Champions League.

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε τη ρεβάνς στο Καζακστάν η Ντιναμό Ζάγκρεμπ μετά την εντός έδρας νίκη επί της Αστάνα με 4-0.

Οι Κροάτες ήταν κυρίαρχοι τελειώνοντας την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Το 1-0 προήλθε από γκολ του Σπίκιτς στο 35ο λεπτό. Στη συνέχεια ο Ιβανούσεκ πέτυχε δύο γκολ, με το 3-0 να μένει έως το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό με αποτέλεσμα να φτάσουν και στην επίτευξη τέταρτου γκολ. Σκόρερ ήταν ξανά ο Ιβανούσεκ που πέτυχε χατ τρικ στο 56ο λεπτό.

Πλέον η ομάδα της Κροατίας μόνο με θαύμα θα χάσει την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, εκεί όπου την περιμένει η ΑΕΚ.