Το τραγούδι που «προφήτεψε» την ήττα της ΑΕΚ με 3-0 από τον Άγιαξ (vid)

O γιος του Μπόμπ Μάρλεϊ τραγούδησε στο ημίχρονο του Άγιαξ-ΑΕΚ ένα τραγούδι που αποδείχθηκε προφητικό στην εξέλιξη του αγώνα.

Το τραγούδι παίχτηκε για πρώτη φορά σε ένα από τα φετινά ματς προετοιμασίας του Άγιαξ (κόντρα στην Κάρντιφ) και έκανε τόσο μεγάλο κλικ που αμέσως υιοθετήθηκε από τους οπαδούς, οι οποίοι πλέον το τραγουδούν σε κάθε παιχνίδι της ομάδας τους.

Την Τετάρτη το βράδυ ακούστηκε λάιβ στον ημίχρονο του αγώνα Άγιαξ-ΑΕΚ για το Champions League, με εκτελεστή τον Κάι Μάνι Μάρλεϊ, έναν από τους γιους του μεγάλου τραγουδιστή της ρέγκε και φυσικά τραγουδήθηκε από 50.000 Ολλανδούς.

Το τραγούδι έχει τον τίτλο Three little birds (τρία πουλάκι). Αυτός ακριβώς ο αριθμός είναι που παραπέμπει στα γκολ που σημείωσε ο Άγιαξ στο β΄ημίχρονο για να φτάσει στη νίκη με 3-0 επί της ΑΕΚ.