Champions League: «Εξάρα» της Νάπολι στο Άμστερνταμ, σούπερ Μπριζ και νίκη της Ίντερ επί της Μπάρτσα

Η Νάπολι πέτυχε τη νίκη της 3ης αγωνιστικής του Champions League επί του Άγιαξ στο Άμστερνταμ, η Μπριζ έκανε μία... χαψιά την Ατλέτικο Μαδρίτης στο Βέλγιο και η Ίντερ άφησε τρίτη την Μπαρτσελόνα.

Άστραψε και βρόντηξε η Νάπολι στο Άμστερνταμ, επικρατώντας με 6-1 του Άγιαξ και κάνοντας το απόλυτο των νικών, ευρισκόμενη στην κορυφή της βαθμολογίας του Α' ομίλου με 9 βαθμούς. Οι «παρτενοπέι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τον Κουντούς (9'), αλλά έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να σκοράρουν τρεις φορές με τους Ρασπαντόρι (18'), Ντι Λορέντζο (33') και Ζιελίνσκι (45') για να βάλουν ταφόπλακα στα όνειρα των Ολλανδών. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν οι Κβαρτασχέλια (63') και Σιμεόνε (81').

Στο άλλο ματς του Α' ομίλου η Λίβερπουλ δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Ρέιντζερς και με γκολ των Αλεξάντερ - Άρνολντ (7') και Σαλάχ (53' πέν.) λύγισαν την αντίσταση των Σκωτσέζων με 2-0.

Τρομερή η Μπριζ στον Β' Όμιλο, η οποία μετράει τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς και βρίσκεται στην κορυφή. Μετά το διπλό στο Ντραγκάο επί της Πόρτο και τη νίκη επί της Λεβερκούζεν, κέρδισε και την Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-0 στο Βέλγιο χάρη στα τέρματα των Σόουα (36') και Γιούτγκλα (62'). Η Πόρτο από την πλευρά της στο άλλο ματς του ομίλου πήρε την πρώτη της νίκη με 2-0 επί της Λεβερκούζεν, χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τελευταίο 20λεπτο (69' Ζαϊντού, 87' Γκαλένο).

Σημαντικό τρίποντο πήρε η Ίντερ επί της Μπαρτσελόνα με 1-0 με το τέρμα του Τσαλχάνογλου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2') για τον Γ' Όμιλο, αφήνοντας στην τρίτη θέση τους «μπλαουγκράνα» και κυνηγώντας την Μπάγερν που έχει το απόλυτο.

Τέλος, Άιντραχτ και Τότεναμ έμειναν στο 0-0 στο ματς του Δ' Ομίλου, όπου γίνεται ο... κακός χαμός από την 1η έως την 4η θέση.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ (4/10)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αγιαξ - Νάπολι 1-6 (9’ Κουντούς - 18’, 47’ Ρασπαντόρι, 33’ Ντι Λορέντζο, 45’ Ζιελίνσκι, 63’ Κβαρατσχέλια, 81’ Σιμεόνε)

Λίβερπουλ - Ρέιντζερς 2-0 (7’ Αλεξάντερ-Άρνολντ, 53’ πέν. Σαλάχ)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Μπριζ - Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (36’ Σόουα, 62’ Γιούτγκλα)

Πόρτο - Λεβερκούζεν 2-0 ( 69’ Ζαϊντού, 87’ Γκαλένο)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Μπάγερν Μονάχου - Βικτόρια Πλζεν 5-0 (7', 50' Σανέ, 13' Γκνάμπρι, 21' Μανέ, 59' Τσούπο Μότινγκ)

Ίντερ - Μπαρτσελόνα 1-0 (45+2’ Τσαλχάνογλου)

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Μαρσέιγ - Σπόρτινγκ 4-1 (13' Σάντσες, 17' Αρίτ, 28' Μπαλέρδι, 84' Μπεμπά - 1' Τρινκάο)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Τότεναμ 0-0