Φερεντσβάρος-Τόμπολ 5-1: Πανηγυρική πρόκριση για τους Ούγγρους

Η Φερεντσβάρος συνέτριψε με 5-1 την Τόμπολ Κοστανάι στην Ουγγαρία και προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι Καζάκοι.

Πανηγυρικά προκρίθηκε η Φερεντσβάρος στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League! Μετά το 0-0 του Καζακστάν, οι Ούγγροι ισοπέδωσαν την Τόμπολ Κοστανάι με 5-1 εντός έδρας και πήραν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στο ματς και προηγούνταν ήδη με 3-0 στο 21' μετά τα γκολ των Τραορέ (4', 17') και Λαϊντουνί (21'). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν άμεσα (23') με τον Σεργκέεβ όμως αυτή έμελε να είναι και η μοναδική τελική τους στο ματς.

Ο Μπάσεϊ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της Φερεντσβάρος στο 74' ενώ η Τόμπολ έμεινε με δέκα παίκτες στο 81' όταν αποβλήθηκε ο Μουζίκοβ έπειτα από δεύτερη κίτρινη (η πρώτη στο 78')

Το "κερασάκι στην τούρτα" έβαλε και πάλι ο Μπάσεϊ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έπειτα από ασίστ του Λαϊντουνί.

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ: Ντιμπούζ, Κοβάτσεβιτς, Εμμαί, Σίβιτς, Γουίνγκο, Λαϊντουνί, Εσίτι, Ζαχαρίασεν, Ενγκουέν, Τραορέ, Μπολί

ΤΟΜΠΟΛ ΚΟΣΤΑΝΑΪ: Μοκιν, Μαλιί, Τομάσεβιτς, Αμανόβιτς, Καίροβ, Γίοβαντσιτς, Ζαρυνμπέτοβ, Ταγκιμπέργκεν, Μπρίγκιντο, Τοσιτς, Σεγκέεβ

Διαιτητής: Γιακουμπικ (Πολωνία)