Ρίγας-Ελσίνκι 2-1 (4-5 πεν.): Καρδιοχτύπησε αλλά… πέρασε

Η Ελσίνκι μετά την ήττα της με 2-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση επικράτησε με 5-4 στα πέναλτι της Ρίγας και προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League

Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League ανάμεσα σε Ρίγας και Ελσίνκι με την τελευταία να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμη και να εξασφαλίζει την πρόκριση με 5-4 μετά το 2-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι Λετονοί μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 2-0 με τα τέρματα των Ζγιουζινς (49') και Πανιτς (56'). Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν και μείωσαν στο 75' με τον Μουρίλο ισοφαρίζοντας ξανά το συνολικό σκορ.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου το σκορ δεν άλλαξε και στα πέναλτι οι Φινλανδοί ήταν πιο εύστοχοι και εξασφάλισαν την πρόκριση.

Ρίγας: Στεινμπορς, Γιαγκοντινσκις, Λιπουστσεκ, Μαρες, Γιατα, Πανιτς, Σαριτς, Βλαλουκιν, Ζγιουζινς, Ντεοκλεσιάνο, Ιλιτς

Ελσίνκι: Αζαρ, Χοσκονεν, Τενχο, Ραιταλα, Μουριλο, Χετεμαι, Βαανανεν, Πελτολα, Σοιρι, Μπρουνε, Ραντουλοβιτς

Διαιτητής: Φαξμαν (Ισραήλ)