Γκουαρντιόλα: «Θα πάμε στο Ντόρτμουντ για να νικήσουμε»

Με γκολ του Φόντεν στο 90', η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 2-1 τη Ντόρτμουντ, στην πρώτη μεταξύ τους προημιτελική αναμέτρηση στο Champions League, αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα έστειλε σύνθημα νίκης και στον επαναληπτικό, στη Γερμανία:

«Δυσκολευτήκαμε λίγο στη δημιουργία και στην πίεση ψηλά, όπου συνήθως είμαστε καλοί.

Δεν είναι εύκολο με τον Χάαλαντ να κινείται πολύ πίσω από τους αμυντικούς. Μετά έβαλαν τον Ρόις σε μια θέση που δύσκολα μπορούσαμε να ελέγξουμε.

Τώρα με το 2-1 έχουμε πλεονέκτημα και θα έχουμε δύο αποτελέσματα για να περάσουμε. Θα πάμε όμως στο Ντόρτμουντ για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο δεν διαχειριστήκαμε έξυπνα την μπάλα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε και είχαμε δύο ή τρεις σαφείς ευκαιρίες μετά το 1-0.

Η Ντόρτμουντ αποδείχθηκε καλή ομάδα. Όταν το είπα αυτό στη συνέντευξη Tύπου δεν με πιστέψατε, πριν το παιχνίδι. Παίζουν σε αυτή τη διοργάνωση για πολλά χρόνια. Έχουμε μια εβδομάδα για να αξιολογήσουμε την απόδοσή μας και να καταλάβουμε τι να κάνουμε καλύτερα. Εδωσα συγχαρητήρια στον Τέρζιτς μετά το τελικό σφύριγμα, θα ξανασυναντηθούμε σε μια εβδομάδα».