Ολυμπιακός: Νίκη με 3-2 για τους Νέους κόντρα στη Σλάβια Πράγας στην Ισπανία

Η Κ19 του Ολυμπιακού κέρδισε 3-2 τη Σλάβια Πράγας για το «Al Abtal International Cup».

Οι Νέοι του Ολυμπιακού πέτυχαν μία σπουδαία νίκη κόντρα στη Σλάβια Πράγας με 3-2, για την 4η αγωνιστική του Διεθνούς τουρνουά «Al Abtal International Friendly Cup», στην Ισπανία.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο 20’ μετά την ασίστ του Προκοπίου, άνοιξαν το σκορ με τον Χαραλαμπόγλου (1-0). Λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43′ οι Τσέχοι ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και στο 58΄οι Χ. Κωστούλας και Μοίρας συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά (2-1).

Στο 83′ ο Κουτσίδης έδωσε την ασίστ στον Μοίρα και «σημείωσε» το τρίτο τέρμα του Ολυμπιακού (3-1).

Η Σλάβια δύο λεπτά αργότερα (85′) σκόραρε μειώνοντας σε 3-2, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε ο Δημήτρης Ρέτσος στο 86ο λεπτό.

Να σημειωθεί πως τα αποτελέσματα στα παιχνίδια που έχουν δώσει μέχρι τώρα οι Νέοι στο τουρνουά είναι τα εξής:

White Future Falcons – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – Green Future Falcons 2-3

Ρεάλ Σοσιεδάδ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – Σλάβια Πράγας 3-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Έξαρχος (45′ Σίνα), Αρσενίδης, Ρέτσος, Κουτσίδης, Κ. Κωστούλας (88′ Φαναράς), Δρόσος (57′ Φίλος), Μπακούλας (66′ Σταράκης), Σταυρόπουλος, Προκοπίου (45′ Μοίρας), Πατήρας (57′ Παπακανέλλος), Χαραλαμπόγλου (45′ Χ. Κωστούλας).