Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού: Οι σκόρερς Λυκογιάννης, Παυλίδης και οι υπόλοιποι

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης και ο Βαγγέλης Παυλίδης, είναι οι δύο Έλληνες «λεγεωνάριοι», οι οποίοι σκόραραν στα γήπεδα της Ευρώπης, το ποδοσφαιρικό τριήμερο που προηγήθηκε.

Αμφότεροι, σημείωσαν καθοριστικά γκολ, καθώς ο αριστερός οπισθοφύλακας της Κάλιαρι άνοιξε το σκορ στην νίκη με 3-2 επί της Ρόμα, ενώ ο διεθνής επιθετικός της Βίλεμ πέτυχε το μοναδικό γκολ στην νίκη επί της Βάαλβαϊκ.

Αναλυτικά, η παρουσία των Ελλήνων, οι οποίοι αγωνίζονται σε πρωταθλήματα του εξωτερικού, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Νιουκάστλ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Η Νάπολι φιλοξενείται απόψε από την Τορίνο.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 75` από τον Ζάπα) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ρόμα. Στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βαισκός (αντικαταστάθηκε στο 64` από τον Ροτζέριο) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σαμπντόρια.

Νίκος Μιχελής (Μίλαν): Η Μίλαν φιλοξενείται απόψε από την Λάτσιο.

Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Αντικατέστησε στο 46` τον Βαβρό, στην εντός έδρας ήττα από την Χετάφε με 2-0.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Εκτός αποστολής.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Λειψία.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Λιόν.

Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Εκτός αποστολής.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Σταλ Μίελετς.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Εκτός αποστολής.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 60` από τον Ραγιέντ) στην εκτός έδρας νίκη με 5-2 επί της Αλ Αχλί για το κύπελλο.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση φιλοξενεί απόψε τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση φιλοξενεί απόψε τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση φιλοξενεί απόψε τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.

Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση φιλοξενεί απόψε τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.

Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Η Ομόνοια υποδέχεται απόψε την ΑΕ Λεμεσού.

Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Αντικατέστησε στο 61` τον Αουρέλιο, στην εκτός έδρας νίκη με 6-0 επί της Καρμιώτισσας.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Η Γκέτεμποργκ υποδέχεται απόψε την Ντέγκερφορς.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ
Δημήτρης Κολοβός (Σερίφ Τιρασπόλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σφιντούλ Γκεόργκε.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα φιλοξενεί απόψε την Σάντα Κλάρα.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα φιλοξενεί απόψε την Σάντα Κλάρα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Εκτός αποστολής.

Χρήστος Δώνης (Φένλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 63` από τον Τάσο Δώνη) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σπάρτα Ρότερνταμ.

Τάσος Δώνης (Φένλο): Αντικατέστησε στο 63` τον Χρήστο Δώνη στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σπάρτα Ρότερνταμ.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη επί της Βάαλβαικ με 1-0. Στο 54ο λεπτό, σημείωσε το μοανδικό γκολ της αναμέτρησης, ενώ στις καθυστερήσεις παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβαϊκ): Εκτός αποστολής.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Βίλεμ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Εκτός αποστολής.

Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Ντεν Χάαγκ.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Αντικατέστησε στο 76` τον Σέουντιενς στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Ντεν Χάαγκ.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ααρχους. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Αντικατέστησε στο 90` τον Γουίντ στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ααρχους.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Αντικατέστησε στο 65` τον Ριτσμάγερ στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Τιρόλ.

Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 90`+1` από τον Σοάρες) στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Ραπίντ Βιέννης.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Τσίντια Τιργκόβιστε.

Άρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Γκόριτσα με 4-2.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την ΜΤΚ Βουδαπέστης. Στο 86ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 90`+8`) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Κασίμπασα.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία χωρίς τέρματα με την Μπασακσεχίρ.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Αντικατέστησε στο 76` τον Ντάβιντσον στην εκτός έδρας ισοπαλία χωρίς τέρματα με την Μπασακσεχίρ.

Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Μπεσίκτας.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Γενί Μαλατίγια. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Κονιασπόρ.

Δημήτρης Χατζηισαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.

πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ