Σπάνια χάνει τον τίτλο ο πρωταθλητής χειμώνα

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον άτυπο τίτλου του πρωταθλητή χειμώνα. Τί γίνεται στο τέλος στην ιστορία της Α΄Εθνικής. Αλλά και τα...«επικίνδυνα» παραδείγματα των τελευταίων ετών.

Ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής χειμώνα ό,τι κι αν συμβεί στο εξ΄αναβολής ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, με το οποίο οι δύο ομάδες θα συμπληρώσουν το πρώτο μισό της κανονικής περιόδου της σεζόν 2020-21.

Αυτό σημαίνει ότι έχει πάρα πολύ μεγάλες πιθανότητες με βάση τη στατιστική για να είναι στο τέλος αυτός που θα σηκώσει το τρόπαιο, αν και με τη διαδικασία των play off στη Superleague τα πράγματα είναι διαφορετικά και σαφώς πιο «ανοιχτά». Άλλωστε και η διαφορά της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς από τις άλλες δεν είναι και τόσο μεγάλη.

Πάντως από την έναρξη της Α΄Εθνικής και σε 61 διοργανώσεις, στις 47 ο πρωταθλητής χειμώνα στο τέλος κατέκτησε τον τίτλο. Το ποσοστό είναι πολύ μεγάλο.

Ο δε Ολυμπιακός από τότε που άρχισε να κάνει τα ρεκόρ διαδοχικών τίτλων και έχει πάρει 20 τα τελευταία 24 χρόνια, μόνο σε δύο περιπτώσεις έχασε το πρωτάθλημα ενώ ήταν πρώτος στα μισά. Και συνολικά από τους τίτλους του στην Α΄Εθνική, από τις 23 φορές που ήταν πρωταθλητής χειμώνα, μόνο τις 5 το έχασε τελικά.

Πάντως την τελευταία φορά που είχε τερματίσει πρώτος στα μισά της κούρσας είχε χάσει το πρωτάθλημα από την ΑΕΚ. Ενώ και πέρυσι που ο ΠΑΟΚ ήταν πρώτος με διαφορά δύο βαθμών από τον Ολυμπιακό, τελικά το έχασε από τους «ερυθρόλευκους.

Αναλυτικά ο πίνακας με τους πρωταθλητές χειμώνα και εκείνους που τελικά σήκωσαν στο τέλος την κούπα (με μαύρα γράμματα οι σεζόν που δεν το πήρε τελικά ο πρωταθλητής χειμώνα):