Λαμία - Παναιτωλικός (19:30): Ποιος θα κάνει την πρώτη του νίκη;

Με νέο προπονητή το Μπάμπη Τεννέ, η Λαμία θα προσπαθήσει να ξεκολλήσει από το «μηδέν», που την έχουν αφήσει οι τέσσερις ήττες της ως τώρα. Υποδέχεται τον Παναιτωλικό, που έχει ως τώρα δύο βαθμούς, αλλά χωρίς νίκη, δεν μπορεί να προωθηθεί βαθμολογικά.

Η Λαμία

Ο Γιώργος Πετράκης πλήρωσε την αδυναμία της Λαμίας να πάρει έστω και ένα βαθμό στα πρώτα τέσσερα παιχνίδια της και απομακρύνθηκε.

Πάντως βρήκε ήδη δουλειά στην Ζενές Ες του Λουξεμβούργου, πριν προλάβει η Λαμία να παρουσιαστεί στο γήπεδο με το νέο της προπονητή το Μπάμπη Τεννέ. Τρόπος του λέγειν νέος, αφού είναι η τρίτη του θητεία στην ομάδα. Μάλιστα στη δεύτερη την οδήγησε στην άνοδο και την παραμονή στη Super League.

Η Λαμία λοιπόν ψάχνει τον πρώτο της βαθμό, αφού έχασε δύο παιχνίδια εκτός έδρας και δύο στην έδρα της ως τώρα.

Στα παιχνίδια της έχουν επιτευχθεί 13 γκολ, ενώ έχει δεχτεί γκολ και στα τέσσερα, δύο φορές τρία και δύο φορές δύο.
Δεν έχει νίκη στα 10 τελευταία, μετά από το 2-0 επί του Παναιτωλικού στις 8 Ιουνίου, στο ξεκίνημα των πλέι άουτ.

Είναι η μοναδική της νίκη στα 19 τελευταία για το πρωτάθλημα.
Στην έδρα της και οι δύο ήττες είναι με 2-1, από ΟΦΗ και Βόλο. Μέσα στο 2020 έχει κερδίσει μόνο το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, που αναφέραμε παραπάνω. Είναι η μοναδική της νίκη σε 12 εντός έδρας παιχνίδια!

Δίνει το 50ο εντός έδρας παιχνίδι της στην κατηγορία.

Ο Παναιτωλικός

Ξεκίνησε με θετικό αποτέλεσμα, ισοπαλία στο Ηράκλειο, ηττήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο από ΑΕΚ και Ολυμπιακό, για να κάνει μια ακόμα ισοπαλία στην έδρα του με τον Αστέρα Τρίπολης.

Και τα τέσσερα αποτελέσματά του άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ισοπαλίες στο πρώτο ημίχρονο έγιναν ήττες, ενώ μια φορά ήταν μπροστά και μια πίσω στο σκορ στις δύο ισοπαλίες του.
Σε όλα τα παιχνίδια του έχουν μπει από δύο γκολ.

Μεταξύ τους

Η ισοπαλία κυριαρχεί στα παιχνίδια του, αφού τα τέσσερα από τα επτά δεν είχαν νικητή. Τον περασμένο Ιούνιο στα πλέι άουτ η Λαμία νίκησε για πρώτη φορά αφού ο Παναιτωλικός δεν είχε χάσει σε έξι αγώνες ως τότε.