Θυμάται καλά ο Βαλμπουενά την Ομόνοια! (vid)

Πριν από έξι χρόνια ο Ματιέ Βαλμπουενά παραλίγο να αποκλειστεί από την Ομόνοια με τη φανέλα της Ντιναμό Μόσχας. Θα προσέχει περισσότερο τώρα ο άσος του Ολυμπιακού

Ένας από τους παίκτες του Ολυμπιακού που είχε… ταλαιπωρηθεί παλιότερα στην καριέρα του από την Ομόνοια είναι ο Ματιέ Βαλμπουενά! Κι ο Γάλλος σίγουρα ούτε ξεχνά ούτε υποτιμά την κυπριακή ομάδα που πριν από έξι χρόνια παραλίγο να τον αποκλείσει ως παίκτη της Ντιναμό Μόσχας!

Ήταν Αύγουστος του 2014 για τα play off του Europa League. Στην Μόσχα το ματς είχε λήξει 2-2 με τους Κύπριους να προηγούνται δύο φορές στο σκoρ και την τότε ομάδα του Ματιέ να ισοφαρίζει (το πρώτο γκολ από δική του ασίστ). Στον επαναληπτικό της Λευκωσίας χρειάστηκε πολύ μεγάλη προσπάθεια από τον Βαλμπουενά (που είχε κάνει σπουδαίο ματς) και τους συμπαίκτες του για να έρθει η νίκη της Ντιναμό με 2-1 και τελικά η πρόκριση με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων! Με την Ομόνοια να έχει τότε τρομερά παράπονα από τη διαιτησία του Ρουμάνου Τούντορ.

Συνεπώς ακόμη κι αν υπήρχε η παραμικρή υποψία να υποτιμηθεί το ματς από τον Γάλλο άσο, πάει κι αυτή! Με τον Βαλμπουενά να παροτρύνει τους συμπαίκτες του για να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους ώστε να αποφευχθεί τέτοιου τύπου θρίλερ που είχε βιώσει ο ίδιος με αντίπαλο την Ομόνοια σε εκείνα τα ματς. Με στόχο του Γάλλου να σκοράρει απέναντι στους Κύπριους, όπως είχε κάνει και στο πρόσφατο φιλικό 3-0 στον Ρέντη…