Mαραθώνιος: Aποκαταστάθηκε η κυκλοφορία των οχημάτων στο κέντρο της Αθήνας

Κανονικά διεξάγεται πλέον η κυκλοφορία των οχημάτων στο κέντρο της Αθήνας καθώς λίγο πριν τις 6 το απόγευμα άρθηκαν οι κυκλοφοριακές ρυθμίσεις που ήταν σε εφαρμογή λόγω της διεξαγωγής του 40ου Αυθεντικού Μαραθωνίου.

Με ανοιχτούς δρόμους, ήλιο και γαλανό ουρανό ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία ο 40ός Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας, με νικητή τον 30χρονo Κενυάτη Έντουιν Κίπτο, ο οποίος κατέγραψε νέο ρεκόρ, καθώς τερμάτισε σε 2 ώρες, 10 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα.

Από τους Έλληνες αθλητές που συμμετείχαν στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, πρώτος τερμάτισε ο Παναγιώτης Καραΐσκος με επίδοση 2:22.37.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατόρθωσε να αποκτήσει μια διαφορά από τον Πιτσώλη περίπου στο 30ό χιλιόμετρο, αφήνοντας δεύτερο τον περυσινό νικητή.

«Είναι η ένατη συμμετοχή μου και το τέταρτο μετάλλιο μου. Ήξερα ότι ήμουν σε καλή κατάσταση και ήθελα να το επιβεβαιώσω στην κούρσα. Από αύριο ξεκινούν οι καινούριοι στόχοι», δήλωσε ο Καραΐσκος

Πηγή: cnn.gr