Ολυμπιακοί Αγώνες: Βραζιλία - Ισπανία, για το χρυσό, στον τελικό του ποδοσφαιρικού τουρνουά (vids)!

Βραζιλία και Ισπανία θα διεκδικήσουν το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στο ποδοσφαιρικό τουρνουά των Ανδρών, καθώς η «σελεσάο» επιβλήθηκε στα πέναλτι (4-1, κ.δ. και παρ. 0-0), του Μεξικού, ενώ οι Ίβηρες νίκησαν, στην παράταση, 1-0 την οικοδέσποινα Ιαπωνία.

Βραζιλία κι Ισπανία θα τεθούν αντιμέτωπες το προσεχές Σάββατο στο Διεθνές Στάδιο της Γιοκοχάμα στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά Ανδρών αφού επικράτησαν, με δυσκολία, στους ημιτελικούς της Τρίτης (03/09) του Μεξικού και της Ιαπωνίας, αντίστοιχα.

Πιο συγκεκριμένα, η, κάτοχος του χρυσού ολυμπιακού μεταλλίου στο Ρίο Ντε Ζανέιρο, «σελεσάο» νίκησε, στην Κασίμα, 4-1, στα πέναλτι, αφού προηγήθηκαν 120 λεπτά στείρα από γκολ, εξαιτίας κυρίως του τερματοφύλακα των «σομπρέρος», Οτσόα

Ο Ντάνι Άλβες σκόραρε από την άσπρη βούλα, για τα «καναρίνια», μαζί με τους Μαρτινέλι, Γκιμαράες και Ρεϊνιέρ, ενώ για τους Μεξικανούς δεν βρήκαν στόχο οι Αγκίρε και Βάσκεθ στα πρώτα δύο πέναλτι, με αποτέλεσμα το γκολ του Ροντρίγκες να μην έχει ουσιαστικό αντίκρισμα.

ΜΕΞΙΚΟ (Χαϊμέ Λονθάνο): Οτσόα, Λορόνε, Βάσκες, Ανγκούλο (98` Μόρα), Μοντές, Ρόμο, Εσκιβέλ (46` Ροντρίγκες), Γκόρντοβα (78` Ανγκούλο), Βέγκα (90`+2` Αλβαράδο), Μαρτίν (98` Αγκίρε), Αντούνα (62` Λάινες).

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: (Αντρέ Ζαρντίνε): Σάντος, Αλβες, Νίνο, Ντιέγκο Κάρλος, Αράνια, Λουϊζ (114` Ενρίκε), Γκιμαράες, Παουλίνιο (67` Μαρτινέλι), Κλαουντίνιο (72` Ρεϊνιέρ), Ριτσάρλισον, Αντονι (91` Μάλκομ).

Στο... παρα πέντε με χρυσή αλλαγή τον Ασένσιο οι «φούριας ρόχας»!

Λίγο αργότερα, στην Σαϊτάμα η Ισπανία επιβλήθηκε των αμφιτρυόνων Ιαπώνων στην παράταση με το μίνιμουμ σκορ.

Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο Μάρκο Ασένσιο (της Ρεάλ Μαδρίτης) που αποτέλεσε την «χρυσή» αλλαγή, του Λουίς Ντε Λα Φουέντε, παίρνοντας την θέση του Πέδρι (της Μπαρτσελόνα) στο 83ο λεπτό

Στο ...παρά πέντε (115') λύτρωσε τους «φούρια ρόχας» σκοράροντας και γλιτώνοντας τους από τη δοκιμασία της «ρώσικης ρουλέτας».

Οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους μέσα στην καλά στημένη και οργανωμένη άμυνα της Ιαπωνίας.

ΙΑΠΩΝΙΑ (Χαζίμε Μοριγιάσου): Τάνι, Σακάι, Γιοσίντα, Ιτακούρα, Νακαγιάμα, Ντόαν (90' Μαέντα), Έντο, Τανάκα (118' Χασιόκα), Χατάτε (65' Σόμα), Κούμπο (90' Μιγιόσι), Χαγιάσι (65' Ουέντα)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Χιλ (46' Βαγέχο), Γκαρθία, Τόρες, Κουκουρέγια (105' Μιράντα), Μερίνο (59' Σολέρ), Θουμπιμέντι (97' Μονκαγιόλα), Πέδρι (83' Ασένσιο), Μιρ, Οϊαρθάμπαλ, Όλμο (60' Πουάδο).