Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Στα ημιτελικά οι ΗΠΑ, 95-81 την Ισπανία (vid)

Ένα ημίχρονο άντεξε η Ισπανία απέναντι στις ΗΠΑ, οι οποίες επικράτησαν 95-81 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του μπασκετικού τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι Ισπανοί ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν 40-29 στο 15', αλλά με μπροστάρη τον Ντουράντ (29π., 4 ασ.) οι Αμερικανοί έκλεισαν το ημίχρονο ισόπαλο (43-43).

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Ρίκι Ρούμπιο (38π.), οι ΗΠΑ έχτισαν διαφορά ασφαλείας (16 πόντους) στο τρίτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου όμως τους βρήκε στο +6.

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς βρήκε λύσεις από μακρινές αποστάσεις και έφτασε σχετικά εύκολα στην τελική επικράτηση με σκορ 95-81.

Αυστραλία ή Αργεντινή ο επόμενος αντίπαλος των Αμερικανών (5/8) στον δρόμο για τον τελικό, ενώ αυτό ήταν το αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του μεγάλου Πάου Γκασόλ με την Εθνική ομάδα της Ισπανίας.