Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Νίκη κορυφής για τη Σλοβενία, 95-87 την Ισπανία (highlights)

Η Σλοβενία επικράτησε της Ισπανίας με 95-87 και προκρίθηκε ως πρώτη στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Ασταμάτητη συνεχίζει την πορεία της και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο η εθνική Σλοβενίας καθώς επικράτησε της Ισπανίας με 95-87.

Οι 8 ομάδες των προημιτελικών στο τουρνουά μπάσκετ ανδρών

Οι Ισπανοί είχαν «εγκλωβίσει» τα πρώτα λεπτά τον Λούκα Ντόντσιτς, ωστόσο οι Σλοβένοι κατάφεραν να είναι κοντά στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Ισπανία στο +3 (44-41).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου η Ισπανία πάτησε το πόδι στο γκάζι και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (57-45). Η απάντηση των Σλοβένων ωστόσο δεν άργησε να έρθει και με μπροστάρη τον Τσάνταρ ισοφάρισαν σε 68-68.

Η Ισπανία λίγο πριν το τέλος είχε το προβάδισμα, αλλά η Σλοβενία δεν το έβαλε κάτω και με ψύχραιμες επιθέσεις πήρε στο τέλος τη νίκη και παράλληλα την πρώτη θέση στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-41, 70-68, 87-95.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Γκασόλ Π. 8 (2), Φερνάντεθ 12 (4), Ροντρίγκεθ 5 (1), Ρούμπιο 18 (1), Κλαβέρ 4, Γκασόλ Μ. 9 (1), Ερνανγκόμεθ 2, Γκαρούμπα, Αμπάλντε 14 (4), Αμπρίνες 3 (1), Γιουλ 12 (2)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Ρούπνικ, Νίκολιτς, Πρέπελιτς 15 (2), Μούριτς 8 (2), Τόμπι 16, Μπλάζιτς 10 (2), Ντίμετς 6, Ντράγκιτς 6, Τσάντσαρ 22 (4), Ντόντσιτς 12 (2).