Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Νίκησε το Ιράν (79-62) και προκρίθηκε στα προημιτελικά η Γαλλία

Η Γαλλία επικράτησε του Ιράν με 79-62 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ των ανδρών.

Με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς προκρίθηκε απευθείας στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ των ανδρών η Γαλλία. Οι «τρικολόρ» έφτασαν εύκολα στο τελικό 79-62 επί του Ιράν, για την 3η αγωνιστική, με τους ηττημένους να ολοκληρώνουν χωρίς νίκη την πορεία τους στον Α' όμιλο

Η Γαλλία χρειάστηκε ένα μόλις δεκάλεπτο, το δεύτερο, για να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης και με συντήρηση δυνάμεων να κόψει πρώτη το νήμα του τερματισμού. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ έτρεξε ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 24-10 στη δεύτερη περίοδο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +19 (46-27) στη λήξη του ημιχρόνου και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Κορυφαίος των νικητών, που περιμένουν να μάθουν από κλήρωση τον αντίπαλο τους στην οκτάδα, ξεχώρισε ο Τόμας Ερτέλ με 16 πόντους, ενώ από το Ιράν προσπάθησε ο Χαμέντ Χαντάντι με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 27-46, 47-62, 62-79

ΙΡΑΝ: Χαλαλπούρ, Χασανζαντέχ 4, Νταβαρπανάχ 5, Χαμσιντίχαφαραμπαντί 2, Νικ Καχμπαχραμί 9 (1), Χαντάντι 18 (4/12 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρεζαϊφάρ 2, Γκεραμιπούρ, Καζέμι 11, Γιακχαλιδεχκορντί 11 (3).

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιλικίνα 3, Λουβάβου 12 (1), Ερτέλ 16 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπατούμ 9 (2), Γιαμπουσέλε 5 (1), Φουρνιέ 3, Ντε Κολό 10 (4/4 δίποντα), Πουαριέ 10 (5/7 δίποντα), Άλμπισι, Γκομπέρ 6, Κορνελί 2, Φαλ 3.