Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Πρεμιέρα με νίκη για ΗΠΑ, 81-72 τη Νιγηρία

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2020 του Τόκιο οι ΗΠΑ, επικρατώντας με 81-72 επί της Νιγηρίας στο Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ γυναικών.

Οι ΗΠΑ ξεκίνησαν με νίκη (81-72) επί της Νιγηρίας στον πρώτο αγώνα τους στον Β΄ όμιλο, στο Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ γυναικών στο Τόκιο, επιβεβαιώνοντας ότι αποτελούν το φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2020.

Αν και η Νιγηρία ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 20-17 στο τέλος της 1ης περιόδου, οι Αμερικανίδες σοβαρεύτηκαν στη 2η περίοδο διάστημα, απαντώντας με επιμέρους σκορ 12-27, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 20 πόντους στο 30ο λεπτό και πήραν τους πρώτους δύο βαθμούς. Πρώτη σκόρερ από την ομάδα της Ντον Μισέλ Στάλεϊ αναδείχτηκε η Έι'Τζα Ουίλσον με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από τη Νιγηρία ξεχώρισε η Εζινέ Καλού με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 32-44, 50-70, 72-81

ΝΙΓΗΡΙΑ (Ότις Τζούνιορ Χάφλεϊ): Οκονκβό 2, Κουνάιγι-Ακπάνα 2, Μπαλογκούν, Μοχάμεντ, Αμουκαμάρα 10 (2), Ελονού 10 (2), Νιινγκίφα 5, Τσίντομ 7, Καλού 16, Μακαουλάι 11, Ογκβουμίκε, Ιμπέκβε 9 (2)

ΗΠΑ (Ντον Μισέλ Στάλεϊ): Λόιντ 8 (2), Ντίγκινς 1, Μπερντ, Άτκινς, Γκρέι 6, Ουίλσον 19, Στιούαρτ 9 (1), Κολίερ, Ταουράσι 10, Φόουλς 9, Τσαρλς 6, Γκρίνερ 13