Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Η Γαλλία «ράπισε» τις ΗΠΑ με 83-76! - Τι έκανε ο Φαλ του Ολυμπιακού (vid)

Η Γαλλία έκανε τη μεγάλη έκπληξη στο τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων, επικρατώντας με 83-76 των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής! Θετική η εμφάνιση του Μουστάφα Φαλ του Ολυμπιακού.

Τη μεγάλη έκπληξη πέτυχε η εθνική ομάδα της Γαλλίας στο τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων, καθώς επικράτησε τις αντίστοιχης των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής με σκορ 83-76!

Η σπουδαία επιτυχία ήρθε ύστερα από εκπληκτική εμφάνιση ενός Γάλλου ΝΒΑer, του Εβάν Φουρνιέ, ο οποίος οδήγησε τους «τρικολόρ» από το... χέρι στη μεγάλη νίκη με 28 πόντους (7/10 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/3 βολές και 4 ριμπάουντ σε 34 λεπτά συμμετοχής).

Το... πατατράκ για τις ΗΠΑ ήρθε 15 χρόνια μετά την ήττα από την Εθνική Ελλάδας με 101-95 για το Παγκόσμιο του 2006, ξανά στην πόλη της Σαϊτάμα!

Πολύ καλοί για τη Γαλλία ήταν επίσης οι Ρούντι Γκομπέρ (14π., 9 ριμπ.), Νάντο Ντε Κολό (13π., 5ασ., 5ριμπ.). Θετική ήταν και η παρουσία του νέου σέντερ του Ολυμπιακού, Μουστάφα Φαλ, ο οποίος στα 11 λεπτά που χρησιμοποιήθηκε από τον Βενσάν Κολέ είχε 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από πλευράς ΗΠΑ, ο πρωταθλητής με τους Μιλγουόκι Μπακς, Τζρου Χόλιντεϊ, ήταν ο κορυφαίος με 18 πόντους, ωστόσο η προσπάθειά του δεν ήταν αρκετή, καθώς οι μεγάλοι αστέρες της ομάδας Κέβιν Ντουράντ (10π. με 4/12 σουτ), Ντέβιν Μπούκερ (4π. με 1/6 σουτ) και Ντέμιαν Λίλαρντ (11π. με 3/10 σουτ) ήταν κάκιστοι...