Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Πρεμιέρα με νίκη η Τσεχία, 84-78 το Ιράν

Η Τσεχία επικράτησε του Ίραν με 84-78 στην πρεμιέρα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2020 στο Τόκιο.

Η ομάδα που άφησε εκτός των Ολυμπιακών Αγώνων 2020 του Τόκιο την Ελλάδα, η Τσεχία, ξεκίνησε με νίκη το Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ. Στην ιστορική πρώτη της εμφάνιση σε Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ ανδρών επικράτησε με 84-78 του Ιράν στον Α' Όμιλο.

Έχοντας προηγηθεί ακόμα και με +16 (30-46) στο ημίχρονο και με +21 (36-67) στην 3η περίοδο, οι Τσέχοι κέρδισαν πολύ πιο εύκολα από όσο φανερώνει το τελικό σκορ. Όμως, λόγω του επιμέρους 32-17 που δέχθηκε στο φινάλε μειώθηκε η διαφορά.

Πρώτος σκόρερ για την Τσεχία ήταν ο Πάτρικ Άουντα με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Μπλέικ Σιλμπ με 14 πόντους και Γιαν Βέσελι με 11 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Από το Ιράν ξεχώρισε ο Μπεχνάν Γιακχαλί με 23 πόντους και ο Μοχάμαντ Τζαμσίντι είχε 16 πόντους, 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 30-46, 46-67, 78-84

ΙΡΑΝ (Μεχράν Σαχιντάμτ): Βαχέντι, Τζαλαλπούρ 3 (1), Τζαμσιντί 16 (1), Νικ Χαμπαχράμι 8 (2), Χαντάντι 15, Ρεζαεϊφάρ 4, Ροσταμπούρ 2, Γκεραμιπούρ 2, Καζέμι 5, Γιακχαλί 23 (2)

ΤΣΕΧΙΑ (Ρόνεν Γκίνζμπουργκ): Άουντα 16, Σατοράνσκι 6, Σιλμπ 14 (2), Μπαλβίν 9, Σιρίνα 5 (1), Πετέρκα 5 (1), Μπόχατσικ 6, Σενάλ, Παλίζα 5 (1), Βέσελι 11, Γιέλινεκ 7 (1)