NBA: Το θηρίο ξύπνησε (vid)

Ο Λεμπρόν πήρε... τ' όπλο του και οι Καβαλίερς διέσυραν τους Σέλτικς με 116-86. Δείτε την ασίστ... μύθος και τα highlights του αγώνα.

Αυτή τη φορά το πάρτι είχε πρωταγωνιστή και λεγόταν Λεμπρόν Τζέιμς. Ήταν ουσιαστικός, αυτός που έπρεπε και οδήγησε τους Καβαλίερς στη νίκη επί των Σέλτικς με 116-86 και της σειρά των τελικών της Ανατολής στο 2-1.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς δεν έκανε μυθικά πράγματα όμως πέτυχε 27 πόντους (8/10 βολές, 5/9 δίποντα, 3/3 τρίποντο), μοίρασε 12 ασίστ, πήρε 5 ριμπάουντ, είχε 2 κλεψίματα και 2 τάπες σε 38 λεπτά. Παράλληλα, πέντε παίκτες των Καβαλίερς έκλεισαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η αλήθεια είναι ότι μεταξύ όσων έκανε ήταν και μια εξωπραγματική ασίστ. Δείτε τη:

Για τους Σέλτικς που παραδόθηκαν από το ημίχρονο όταν και έχαναν με 20 πόντους διαφορά, ο Τζέισον Τέιτουμ με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος.

Το νέο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Τρίτη και πάλι στο Κλίβελαντ.