Μπουλς - Μάβερικς 109-107: Κακός ο Ντόντσιτς, γκέλα το Ντάλας

Με τον Λούκα Ντόντσιτς σε μέτρια βραδιά, οι Μάβερικς δεν πέρασαν από το Σικάγο, γνωρίζοντας την ήττα με 109-107 από τους Μπουλς.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις δεν αγωνίστηκε, ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν σε κακή βραδιά και οι Μάβερικς αυτοκτόνησαν στο Σικάγο με τους Μπουλς να παίρνουν τη νίκη με 109-107.

Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς με 19-29 στην πρώτη περίοδο και 48-58 στη δεύτερη. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο δεν βρήκαν τις λύσεις που χρειάζονταν με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να περάσουν μπροστά με 81-75 στην τρίτη περίοδο, ενώ στη συνέχεια να ξεφεύγουν με διψήφια διαφορά πόντων και να φτάνουν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κόμπι Ουάιτ με 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ότο Πόρτερ με 18 πόντους και Ντένζελ Βάλενταϊν με 17 πόντους, σε μια βραδιά που έξι παίκτες των «ταύρων» είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς έμεινε στους 23 πόντους με 1/8 τρίποντα, με 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Τιμ Χάρνταγουεϊ ήταν ο πρώτος σκόρερ για το Ντάλας με 26 πόντους. 18 πόντους είχε και ο Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-29, 48-58, 81-75, 109-107

ΜΠΟΥΛΣ (Μπόιλεν): Γιανγκ 12 (9 ριμπάουντ), Κάρτερ 7 (6 ριμπάουντ), Χάρισον 2, Σατοράνσκι 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βάλενταϊν 17 (3), Γκάφορντ 9, Πόρτερ 18 (3), Αρκιντιάκονο 10 (6 ριμπάουντ), Oυάιτ 19 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μοκόκα 4

ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Κάρλαϊλ): Κλέμπερ 13 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Φϊνεϊ-Σμιθ 18 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λι 8 (1), Χάρνταγουεϊ 26 (4), Ντόντσιτς 23 (1/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κιντ-Γκίλχριστ 2, Τζάκσον 2, Μαριάνοβιτς 14 (12 ριμπάουντ), Μπαρέα 1 (5 ασίστ), Ράιτ (6 ριμπάουντ)