Κλίπερς - Νάγκετς 132-103: Ποιο ντέρμπι; Περίπατος με Τζορτζ! (vid)

Οι Κλίπερς μετέτρεψαν το υποτιθέμενο ντέρμπι της Δύσης σε παράσταση για ένα ρόλο με οδηγό τον Πολ Τζορτζ (24 π.), επικρατώντας με 132-103 κόντρα στους Νάγκετς στο Λος Άντζελες!

Το ντέρμπι για την διεκδίκηση της δεύτερης θέσης της Δύσης είχε ένα αδιαμφισβήτητο νικητή, τους Κλίπερς. Στην έδρα του Λος Άντζελες μετέτρεψε το ντέρμπι με τους Νάγκετς σε ευχάριστο περίπατο, επικρατώντας τελικά με 132-103 και γκρεμίζοντας από τη δεύτερη θέση το Ντένβερ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξ αρχής πιο δυνατά στο ματς, εξασφαλίζοντας διψήφιο προβάδισμα από την πρώτη περίοδο (+12, 37-25). Οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και το μόνο που κατόρθωναν μέχρι ενός σημείου ήταν να μην ξεφύγει η διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, το Λος Άντζελες πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι, πήρε προβάδισμα 20 πόντων (90-70 και 93-73), και από εκεί και πέρα το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Πολ Τζορτζ με 24 πόντους (6/8 τρίποντα), ενώ ακολούθησαν σε απόδοση οι Καουάι Λέοναρντ με 19 πόντους και Μόντρεζλ Χάρελ με 18 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Νίκολα Γιόκιτς με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ και Ουίλ Μπάρτον με 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-27, 66-66, 98-89, 132-103

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 19 (1), Μόρις 6, Ζούμπατς 10, Μπέβερλι, Τζορτζ 24 (6/8 τρίποντα), Πάτερσον, Γκριν 7 (1), Χάρελ 18 (10 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 17 (5), ΜακΓκούντερ 17 (1), Σάμετ 12 (2), Κόφι 2, Τζάκσον 10 (2).

ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ, Μπάρτον 18 (4), Γιόκιτς 21 (9 ριμπάουντ), Μάρεϊ 11 (1), Χάρις 4, Πλάμλι 5, Γκραντ 20 (2), Πόρτερ 7 (1), Κρεγκ 4, Κάντσαρ 2, Μόρις 7 (1), Ντοζίερ 4, ΜακΡέι.