Ουίζαρντς - Μπακς 134-137: Δύσκολη νίκη, μέτριος Αντετοκούνμπο, τρομερός Μίντλετον!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε σε μέτρια βραδιά όμως οι Μπακς κέρδισαν οριακά τους Ουίζαρντς με 134-137, έχοντας ένα τρομερό Κρις Μίντλετον. «55άρης» Μπιλ!

Στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης στην Ουάσινγκντον ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε πρόβλημα με τα φάουλ, μέχρι που αποβλήθηκε με 1,5 λεπτό για το τέλος της τέταρτης περιόδου. Ακόμα και έτσι όμως, οι Μπακς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη έστω και δύσκολα στην παράταση με 134-137 επί των Ουίζαρντς.

Το Μιλγουόκι λαχτάρησε κόντρα στους Ουίζαρντς αφού απώλεσε διαφορά 20 πόντων (51-71 στο 26'), ενώ έχασε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο πριν το τέλος της τελευταίας περιόδου. Με δύο βολές του Έρικ Μπλέντσο και μία τάπα του Ρόμπιν Λόπεζ στον Ρούι Χατσιμούρα στο τέλος, οι φιλοξενούμενοι έστειλαν το ματς στην παράταση (123-123). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος σημείωσε τους 9 τελευταίους πόντους της ομάδας, εξασφαλίζοντας τελικά τη νίκη.

Ο Γιάννης έμεινε στο παρκέ μόλις 25 λεπτά ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 22 πόντους με 8/12 δίποντα, 6/8 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο και 8 λάθη, σε μια κακή βραδιά για τα δικά του δεδομένα. Ο Μίντλετον ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς με 40 πόντους, με τον Μπλέντσο να ακολουθεί με 23 πόντους και 10 ασίστ.

Για τους Ουίζαρντς, ο Μπιλ ήταν συγκλονιστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 55 πόντους (δεύτερο σερί 50+ και δεύτερη σερί ήττα), ενώ ο Σαμπάζ Νέιπιερ προσέθεσε 27 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-30, 47-57, 82-95, 123-123, 127-134

ΟΥΙΖΑΡΝΤΣ (Μπρουκς): Χατσιμούρα 12 (1), Μπόνγκα (9 ριμπάουντ), Μαϊνμί 10 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπιλ 55 (19/33 σουτ, 9/13 τρίποντα, 9/10 βολές, 9 λάθη), Βάγκνερ 8 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράουν 4 (2/9 σουτ), Νέιπιερ 27 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρόμπινσον 5 (1)

ΜΠΑΚΣ (Μπούντεχολζερ): Αντετοκούνμπο 22 (14 ριμπάουντ, 8 λάθη), Μίντλετον 40 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόπεζ 11 (3), Μπλέντσο 23 (7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μάθιους 10 (3), Ιλιασόβα 2, Ουίλιαμς, Χιλ 14 (2), Κόνατον 3 (1), ΝτιΒιντσέντζο 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ)