Χιτ - Σίξερς 137-106: Σαρωτικό Μαϊάμι, ασταμάτητος Μπάτλερ!

Οι Χιτ ήταν ισοπεδωτικοί κόντρα στους Σίξερς (137-106), μετατρέποντας το υποτιθέμενο ντέρμπι της Ανατολής σε παράσταση για ένα ρόλο.

Οι περισσότεροι περίμεναν ένα αμφίρροπο ντέρμπι από την αναμέτρηση Χιτ - Σίξερς στο Μαϊάμι, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν άλλη άποψη. Με όπλο την έδρα του (μόλις 3 ήττες σε 22 ματς), το Μαϊάμι σάρωσε τους φιλοξενούμενους, επικρατώντας με 137-106!

Το παιχνίδι θύμισε ντέρμπι για ένα ημίχρονο, με τους Χιτ να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ένα μικρό προβάδισμα (56-52). Από την τρίτη περίοδο και έπειτα, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν όλο και περισσότερο τη διαφορά τους από το +10 (64-54) μέχρι και το +20 (97-77) για να φτάσουν τελικά στην τέταρτη περίοδο να προηγούνται ακόμα και με +35 (135-100), πανηγυρίζοντας στα φινάλε ένα πραγματικό θρίαμβο!

Κόντρα στην πρώην του ομάδα ο Τζίμι Μπάτλερ έκανε πράματα και θάματα, σταματώντας στους 38 πόντους, ενώ ο Γκόραν Ντράγκιτς ακολούθησε 24 πόντους. Στους 19 πόντους ο Ντάνκαν Ρόμπινσον, ενώ Μπαμ Αντεμπάγιο είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Για τους απογοητευτικούς, οι οποίοι από ένα σημείο και μετά παραδόθηκαν στην τύχη τους, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 29 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Μπεν Σίμονς 16 πόντους και ο Σέικ Μίλτον 11 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-26, 56-52, 97-77, 137-106

ΧΙΤ (Σποέλστρα): Αντεμπάγιο 18 (8 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μπάτλερ 38 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λέοναρντ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ναν 9 (1), Ρόμπινσον 19 (4), Σίλβα 2, Ολίνικ 7 (1), Τζόουνς 15 (3), Ντράγκιτς 24 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Χίρο 2

ΣΙΞΕΡΣ (Μπράουν): Χόρφορντ 6 (2), Χάρις 6 (3/12 σουτ, 0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Εμπίντ 29 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Σίμονς 16 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μίλτον 11 (1), Σκοτ 17 (5), Ένις 4, Ο'Κουίν 6, Μπερκ, Νέτο, Κορκμάζ 6 (2), Σμιθ 2, Θάιμπουλ 3 (1)