Πέλικανς - Σπερς 117-121: Χαλάστρα στο σούπερ ντεμπούτο του Ουίλιαμσον! (vids)

Ο Ζάιον Ουίλιαμσον έκανε το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του στο ΝΒΑ όντας εξαιρετικό, αλλά οι Σπερς ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη με 117-121 επί των Πέλικανς.

Μετά από 44 αγώνες των Πέλικανς στην κανονική περίοδο, ο Ζάιον Ουίλιαμσον πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στο NBA και ήταν αυτό που άπαντες περίμεναν, ένας τρομερός, ταλαντούχος άσος. Ωστόσο, οι Σπερς ήταν αυτοί που τον επισκίασαν αφού άλωσαν τη Νέα Ορλεάνη με 117-121.

Το νο1 του NBA Draft 2019 ήταν μία λέξη εξαιρετικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους με 4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 λάθη σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής!

Ήταν μάλιστα ο ίδιος που έφερε το ματς τούμπα στην τέταρτη περίοδο από το -12, σημειώνοντας 17 σερί πόντους. Στη συνέχεια, ο νεαρός άσος πέρασε στον πάγκο με αποτέλεσμα η ομάδα του να καταρρεύσει και οι Σπερς να πάρουν τη νίκη.

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν ακολούθησε με 20 πόντους.

Για τους Πέλικανς, πέραν του ρούκι Ουίλιαμσον, ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 22 πόντους και ο Λόνζο Μπολ 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-31, 51-60, 82-94, 117-121

ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Τζέντρι): Φέιβορς 11 (10 ριμπάουντ), Ίνγκραμ 22 (6/22 σουτ, 2 τρίποντα), Ουίλιαμσον 22 (4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπολ 14 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Χόλιντεϊ 12 (1), Μέλι, Χέιζ 9, Τζάκσον, Ρέντικ 10 (1), Αλεξάντερ-Ουόκερ 2, Μουρ 5 (1), Χαρτ 10 (2)

ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Λάιλς 5 (1), ΝτεΡόζαν 20 (5 ριμπάουντ), Όλντριτζ 32 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Μάρεϊ 13 (1), Φορμπς 11 (2), Γκέι, Πετλ 6, Ουάιτ 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μιλς 8 (2), Ουόκερ 6 (1), Μπελινέλι 8 (2)