Μπακς - Μπουλς 111-98: Τρισδιάστατος «ταύρος» ο Γιάννης! (vid)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγραψε το 4ο φετινό του triple-double και οδήγησε τους Μπακς, μαζί με τον σούπερ Κρις Μίντλετον τους Μπακς σε νίκη επί των Μπουλς με 111-98.

Έκανε 8 λάθη και έχασε 6 βολές (3/9) και παρ' όλα αυτά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για μία ακόμα φορά ισοπεδωτικός. Ο Έλληνας σούπερ σταρ οδήγησε τους Μπακς στην έβδομη σερί νίκη τους κόντρα στους Μπουλς με 111-98 (τέταρτη φετινή επί του Σικάγο), ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 28 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ (4ο φετινό triple-double), ενώ είχε στο πλευρό του έναν εντυπωσιακό Κρις Μίντλετον με 24 πόντους με 10/13 δίποντα!

Από την άλλη, οι Μπουλς, οι οποίοι το πάλεψαν όσο μπορούσαν, είχαν σε τρομερή μέρα τον Ζακ ΛαΒίν με 23 πόντους, όχι όμως και τον Λάουρι Μάρκανεν ο οποίος έμεινε στους 8 πόντους με 0/7 τρίποντα!

Όσον αφορά στο ματς, τα «ελάφια» ξεκίνησαν νωχελικά, όμως τρέχοντας ένα σερί 12-0 ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με 30-23. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν άπραγοι και φρόντισαν στην δεύτερη περίοδο να περάσουν μπροστά με 41-42, σουτάροντας με 50% από το τρίποντο. Ύστερα από πολλές εναλλαγές στο σκορ, και πάλι οι Μπακς πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (53-52).

Στην επανάληψη, η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν εμφανής και έτσι πατώντας το γκάζει με επιμέρους σκορ 21-5 εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 πόντους (75-59), με μπροστάρηδες τους Γιάννη και Μίντλετον. Οι Μπακς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έφτασαν τελικά στη νίκη.

Επόμενος σταθμός για τα «ελάφια» είναι το Παρίσι, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Χόρνετς στις 24/1 και ώρα 22:00!

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-23, 52-52, 84-77, 111-98

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 28 (11/15 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/9 βολές, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 8 λάθη), Μίντλετον 24 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μ. Λόπεζ 7 (1), Μπλέντσο 7, Μάθιους 13 (3), Γουίλσον, Ιλιασόβα 17 (1), Μπέντερ 5, Χιλ 6, Μπράουν, ΝτιΒιντσέντζο 4, Κόρβερ 12 (2).

ΜΠΟΥΛΣ (Μπόιλεν): Κορνέτ 6 (2), Μάρκανεν 8 (0/7 τρίποντα), Νταν 15 (3), ΛαΒίν 23 (2), Σατοράνσκι 7 (1), Γιανγκ 14 (4), Χάτσινσον 8 (1), Φελίτσιο 8 (1), Γουάιτ 7 (1), Χάρισον 3, Αρκιντιάκονο 4, Βάλενταϊν.