Χοκς - Σπερς 120-121: Νίκη στο Σαν Αντόνιο μετά από 23 χρόνια!

Την έκπληξη έκαναν στο Σαν Αντόνιο οι Χοκς αφού επέστρεψαν από το -14 για να νικήσουν τους Σπερς με 120-121.

Οι Χοκς είχαν να νικήσουν στο Σαν Αντόνιο από τον Φεβρουάριο του 1997. Έπειτα από 23 χρόνια ηττών, τα «γεράκια» επέστρεψαν στις νίκες αφού επιβλήθηκαν με 120-121, αφού μάλιστα ανέτρεψαν διαφορά 14 πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από το ξέσπασμα των Σπερς την τρίτη περίοδο, όταν το Σαν Αντόνιο ξέφυγε με 99-88 χάρη σε ένα επιμέρους 41-21. Αντιθέτως, ανέτρεψαν το -14 στην τέταρτη περίοδο και πήραν τη νίκη νίκη με τρίποντο του Κέβιν Χέρτερ 7" πριν το τέλος.

Οι Σπερς είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, ωστόσο το σουτ του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν ήταν άστοχο, με τους Χοκς να παίρνουν τη νίκη.

Ο Τρέι Γιανγκ με 31 πόντους και 9 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Καμ Ρέντις να ακολουθεί με 22 πόντους και τους Χέρτερ και Τζον Κόλινς να προσθέτουν από 18 πόντους.

Για τους Σπερς, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ είχε 30 πόντους και ο ΝτεΡόζαν 25 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-29, 58-67, 99-88, 120-121

ΧΟΚΣ (Πιρς): Κόλινς 18 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χάντερ 6 (6 ριμπάουντ), Ρέντις 22 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιανγκ 31 (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χέρτερ 18 (4), Φερνάντο 3, Τζόουνς 4, Γκούνγουιν 4, Κάρτερ 14 (3), Μπέμπρι 1

ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Λάιλς (10 ριμπάουντ), Όλντριτζ 30 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μάρεϊ 13 (12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΝτεΡόζαν 25 (9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Φορμπς 7 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο), Πετλ 4 (5 ριμπάουντ), Γουάιτ 8 (1), Μιλς 15 (3), Γουόκερ 9 (1), Μπελινέλι 9 (1)