Λέικερς - Μάτζικ 118-119: Μαγική νίκη στο Λος Άντζελες!

Οι τρομεροί Μάτζικ άλωσαν το Λος Άντζελες με νίκη 118-119 με τον Μαρκέλ Φουλτζ να τελειώνει το ματς με triple-double.

Μπορεί να παρατάχθηκαν χωρίς τους Φουρνιέ και Άιζακ στο Λος Άντζελες κόντρα στους -χωρίς Ντέιβις για ακόμα ένα ματς- Λέικερς, αλλά οι Μάτζικ πέρασαν επικράτησαν με 118-119 παίρνοντας μια σπουδαία νίκη.

Το Ορλάντο μπήκε από την αρχή συγκεντρωμένο στο παρκέ και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 29-35, ενώ στην δεύτερη ξέφυγαν με 31-51, κλείνοντας το ημίχρονο με 58-65.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να περάσουν μπροστά, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν. Ακόμα και όταν οι Λέικερς πέρασαν μπροστά στην με 96-93 και 99-95 στην τέταρτη περίοδο, οι Μάτζικ έβαλαν μεγάλα σουτ για να φτάσουν στη νίκη.

Με το σκορ στο 115-118, λίγο πριν το φινάλε, το Λος Άντζελες είχε την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά το σουτ του ΛεΜπρόν Τζέιμς δεν ήταν εύστοχο. Το τελικό στόχο σκορ διαμόρφωσε ο Κουίν Κουκ με τρίποντο σε νεκρό χρόνο, αφού ο Άαρον Γκόρντον με 1/2 βολές είχε κλειδώσει τη νίκη για την ομάδα του.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μαρκέλ Φουλτζ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση! Από κοντά σε απόδοση τον ακολούθησαν οι Άαρον Γκόρντον με 21 πόντους και Νίκολα Βούτσεβιτς και Ουές Ιγούντου με 19 πόντους έκαστος.

Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν είχε 19 πόντους και 19 ασίστ (!), ο Κουκ 22 πόντους και οι Τρόι Ντάνιελς και Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ από 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-35, 58-65, 88-89, 118-119

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βογκέλ): Κούζμα 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζέιμς 19 (7/19 σουτ, 2/9 τρίποντα, 19 ασίστ, 5 λάθη), ΜακΓκί 14 (7/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 2, Γκριν 11 (1), Ντάντλεϊ 3 (1), Χάουαρντ 9 (16 ριμπάουντ), Κουκ 22 (4), Ντάνιελς 17 (4), Κάλντγουελ-Πόουπ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καρούζο

ΜΑΤΖΙΚ (Κλίφορντ): Γκόρντον 21 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ιγούντου 19 (1), Βούτσεβιτς 19 (7/18 σουτ, 3 τρίποντα), Μπερτς, Φουλτζ 21 (11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κλαρκ 10 (2), Τζόνσον 9 (1), Μπάμπα 5 (11 ριμπάουντ), Ρος 15 (2)