Λέικερς - Νικς 117-87: Νίκη με ΛεΜπρόν, λαχτάρα για Ντέιβις

Οι Λέικερς δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στους Νικς με κορυφαίο τον ΛεΜπρόν (31 π.). Αγωνία για τον Ντέιβις που τραυματίστηκε.

Εύκολη νίκη πήραν οι Λέικερς με 117-87 επί των Νικς, η οποία όμως επισκιάστηκε την ώρα του παιχνιδιού από ανησυχία για τον τραυματισμό του Άντονι Ντέιβις.

Ο σούπερ σταρ του Λος Άντζελες έπεσε άτσαλα στο παρκέ στην τρίτη περίοδο, αποχωρώντας τελικά από το ματς. Ωστόσο, οι πρώτες εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι σοβαρό.

Ο αγώνας κρίθηκε από νωρίς με τους Λέικερς να ξεφεύγουν με 62-45 ήδη από το πρώτο ημίχρονο, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων με 31 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Κάιλ Κούζμα με 16 πόντους.

Για τους Νικς, ο Άρ Τζέι Μπάρετ είχε 19 πόντους και ο Τζούλιους Ραντλ 15 πόντους (5/16 σουτ) και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 62-45, 85-70, 117-87

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βογκέλ): Ντέιβις 5 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζέιμς 31 (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΓκί 6 (7 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 12 (2), Γκριν 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κούζμα 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντάντλεϊ, Χάουαρντ 8 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Ρόντο 8 (10 ασίστ), Κουκ 3 (1), Ντάνιελς, Κάλντγουελ-Πόουπ 15 (3), Καρούζο 2

ΝΙΚΣ (Μίλερ): Γκίμπσον 6 (8 ριμπάουντ), Ραντλ 15 (5/16 σουτ, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Πέιτον 12 (8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μπούλοκ 7 (3/9 σουτ, 1 τρίποντο), Μπάρετ 19 (5 ριμπάουντ), Πόρτις 2, Νοξ 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 8 (6 ριμπάουντ), Ντιλικινα 7 (1), Έλινγκτον 3 (1), Άλεν, Τρίερ 4 (2/7 σουτ, Ντότσον 2