Σίξερς - Μάβερικς 98-117: Τεράστιο διπλό χωρίς Ντόντσιτς!

Οι απίστευτοι Μάβερικς πέρασαν από την Φιλαδέλφεια, επικρατώντας με 98-117 των Σίξερς, παρά το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε ο Λούκα Ντόντσιτς.

Μπορεί να αγωνίζονται για τρίτο σερί ματς χωρίς τον Λούκα Ντόντσιτς, αλλά οι Μάβερικς σε αυτό το διάστημα έχουν σημειώσει 2 νίκες. Η τελευταία τους κόντρα στους Σίξερς ήταν πραγματικός θρίαμβος αφού πέρασαν από τη μέχρι πρόσφατα απόρθητη έδρα τους με 98-117!

Το Ντάλας εγκλώβισε με μία ζώνη 2-3 τους γηπεδούχους, οι οποίοι γνώρισαν την τρίτη σερί ήττα τους και 2η εντός έδρας, με τους φίλους της ομάδας να αποδοκιμάζουν τους παίκτες του Μπράουν.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν από την δεύτερη περίοδο με διψήφια διαφορά και έλεγχαν πλήρως το ματς. Οι Σίξερς μπόρεσαν με μία αντεπίθεση διαρκείας να μειώσουν σε 87-94 στην τετάρτη περίοδο, ωστόσο το Ντάλας χάρη σε νέο επιθετικό κρεσέντο ξέφυγε με 93-108, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.

Ο Τιμ Χάρντγουεϊ με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να ακολουθεί με 22 πόντους και 18 ριμπάουντ σε μία ακόμα μεστή εμφάνιση.

Για τους Σίξερς, ο Τζόελ Εμπίντ είχε 33 πόντους και 17 ριμπάουντ και ο Μπεν Σίμονς 12 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-35, 57-63, 77-88, 98-117

ΣΙΞΕΡΣ (Μπράουν): Χάρις 7 (3/11 σουτ), Χόρφορντ 9 (1), Εμπίντ 33 (3 τρίποντα, 17 ριμπάουντ), Σίμονς 12 (6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ρίτσαρντσον 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σκοτ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πελ, ένις 6 (1), Ο'Κουίν, Νέτο 2, Μπερκ 7 (1), Θάιμπουλ, Κορκμάζ 5 (1)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Κάρλαϊλ): Πορζίνγκις 22 (2 τρίποντα, 18 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Πάουελ 9 (5 ριμπάουντ), Μπράνσον 11 (7 ασίστ), Χάρνταγουεϊ 27 (7), Κλέμπερ 10 (1), Μαριάνοβιτς, Ράιτ 8 (7 ριμπάουντ), Κάρι 11 (1), Μπρόκχοφ 8 (2)