Σίξερς - Χιτ 104-108: Το Μαϊάμι άλωσε τη Φιλαδέλφεια!

Οι σούπερ Χιτ πήραν σπουδαία νίκη μέσα στη Φιλάδελφεια με 104-108, σπάζοντας το αήττητο της έδρας των Σίξερς!

Οι Χιτ ήταν μία από τις ομάδες που είχαν κατορθώσει να κρατήσουν την έδρα τους απόρθητη, μέχρι τον αγώνα με τους Λέικερς στο Μαϊάμι.

Λίγες μέρες αργότερα, οι ίδιοι έσπασαν την τελευταία αήττητη έδρα του NBA, αφού επιβλήθηκαν μέσα στη Φιλαδέλφεια κόντρα στους Σίξερς με 104-108.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από το προβάδισμα που πήραν οι Σίξερς με 29-19 και απάντησαν με ένα δικό τους σερί για να προηγηθούν με 48-56 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκεί το σημείο και μετά, οι Χιτ παρέμειναν μπροστά για το υπόλοιπο της αναμέτρησης, ενώ στην τέταρτη περίοδο έφτασαν ακόμα και στο +16 (83-99).

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν παρέδωσαν τα όπλα και παραλίγο να κάνουν την ολική ανατροπή, αφού έφτασαν στο -2 (104-106) λίγο πριν το φινάλε. Ο Αλ Χόρφορντ αστόχησε σε τρίποντο 4.8" πριν το τέλος, ενώ στη συνέχεια ο Μπαμ Αντεμπάγιο διαμόρφωσε το τελικό σκορ με δύο βολές.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κέντρικ Ναν με 26 πόντους με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να ακολουθεί 23 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους Σίξερς, που είδαν την έδρα τους να αλώνεται, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 22 πόντους και 19 ριμπάουντ και ο Τομπάιας Χάρις 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-19, 48-56, 74-82, 104-108

ΣΙΞΕΡΣ (Μπράουν): Χάρις 20 (2), Χόρφορντ 9 (1), Εμπίντ 22 (1 τρίποντο, 19 ριμπάουντ), Σίμονς 17 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρίτσαρντσον 17 (6/17 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σκοτ 3 (1/6 τρίποντα), Ένις 3 (1), Νέτο 2, Θάιμπουλ 5 (1), Κορκμάζ 6 (2)

ΧΙΤ (Σποέλστρα): Λέοναρντ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάτλερ 14 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρόμπινσον 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 23 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 26 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ολίνικ 2, Τζόουνς 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χίρο 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ)